تنگه مرتضی علی

1402/12/02


xx بازدید

مکان: تنگه‌ی مرتضی علی

شاخصه: پدیده‌ای طبیعی در شرق کشور

تنگه‌ای که حتماً باید از آن گذر کرد...

تنگه‌ی مرتضی علی یکی از زیباترین جاذبههای سرزمین طبسِ در شرق ایران زیباست. اگر بخواهیم این چشمه‌ی آب گرم را که در نزدیکی شهر طبس قرار دارد، گوشهای از بهشت روی زمین بنامیم، اغراق نکردهایم. کافیست فقط یکبار به این منطقه‌ی دیدنی سفر کرده باشید و با چشمان خودتان از نزدیک این خلقت بی‌نظیر خداوند و شاهکار طبیعت را دیده باشید.

تنگه‌ی مرتضی علی که به چشمه‌ی آب مرتضی علی نیز شهرت یافته مسافتی در حدود ۲۷ کیلومتر با شهر طبس در استان خراسان جنوبی فاصله دارد. با اینکه برای رسیدن به این بهشت زیبا بایستی مسیری تقریبا پنج هزار متری را پیاده‌روی کنید، تماشای زیبایی و آرامش طبیعت در این نقطه ارزش این زحمت را خواهد داشت. بنابراین میتوانیم با اطمینان خاطر به شما بگوییم که هر قدمی که برای رسیدن به تنگه‌ی زیبای مرتضی علی  برمیدارید به آرامش عمیق پس از آن میارزد. البته ناگفته نماند که بیشتر این قدم‌ها در مسیری رودخانه‌ای خواهد بود.

چشمه آب مرتضی علی گرفتار در حصاری از سنگ!

تنگه‌ی مرتضی علی از آن جهت به‌نام تنگه شهرت یافته است که مسیر آبی آن برای رسیدن به سرچشمه‌ی اصلی، میان حصاری از سنگ قرار دارد. اگر نگاهی به دیواره‌های این تنگه بیاندازید، خواهید دید که حفرههایی در آن ایجاد شده که با کمی خیال‌پردازی  به‌نظر می‌رسد نشان از تلاش آب برای یافتن راه فرار دارد! کمی جلوتر شاهد یکی از حفرهها خواهیم بود که نام حمام مرتضی علی را به‌خود گرفته است و از آن‌جایی که سرچشمه‌ی خودجوش آب است، می‌تواند در تابستانی گرم، شما را به یک آب‌تنی آرام‌بخش دعوت کند.

چه سرمایی باشید و چه گرمایی، چشمه مرتضی علی میزبان خوبی برایتان خواهد بود!

تنگه‌ی مرتضی علی راه ورود شما به چشمه‌هایی است که از نظر درمانی نیز مورد استفاده قرار میگیرند. البته چیزی که این تنگه را منحصر‌به‌فرد کردهاست، هم‌نشینی منابع آب سرد و گرم کنار هم است. اما معجزه‌ی اصلی وقتی رخ میدهد که این چشمههای آب سرد و گرم سرریز شده و وارد رودخانه می‌شوند. مسیری که آب‌های گرم و سرد کنارهم طی می‌کنند لذتی فراموش نشدنی را در ذهن و قلبتان برجای خواهد گذاشت. آن‌جاست که انتخاب برای شما سخت خواهد شد؛ آب گرم یا آب سرد؟!

تفاوتی نمی‌کند که تابستان را برای سفر به این منطقه‌ی شگفت‌انگیز انتخاب کرده‌اید یا پاییز را، در هر دو حالت بازگشت به خانه و دل کندن از این طبیعت بی‌نظیر برایتان دشوار خواهد بود.

تنگه‌ی مرتضی علی و دیدنی‌ترین‌های 700 ساله‌ی آن!

دانستن این موضوع خالی از لطف نیست که با این همه طراوت و زیبایی که در آب این تنگه‌ی شیرین نهفته است، محل جغرافیایی قرارگیری این تنگه در یک منطقه کویری است. اما زمانی‌که به تاریخچه‌ی طولانی‌مدت تنگه‌ی مرتضی علی نگاه می‌کنیم به سدی به نام «طاق عباسی» خواهیم رسید که در آن زمان برای جلوگیری از سیل ساخته شده بود. اما یک نکته‌ی اعجاب‌انگیز این سد را نسبت به سایر سدها متمایز کرده است و آن ضخامت پایین دیواره‌ی سد طاق شاه عباسی‌ست که موضوعی باورنکردنی و کم‌نظیر است.