کال جنی

1402/12/02


xx بازدید

مکان: دره‌ی کال جنی

شاخصه: دره‌ای زیبا با جاذبه‌های طبیعی منحصربه‌فرد

 

دره‌ی کال جنی در طبس، یکی از قدیمی‌ترین و درعین‌حال زیباترین دره‌های کشور است که با ایجاد فرسایش در خاک طی سالیان دراز به‌وجود آمده است. این دره‌ی پُرپیچ و خم به‌دلیل اشکال شگفت‌انگیز خود به «خانه‌ی جن‌ها» نیز معروف است. این دره در اطراف شهر طبس قرار دارد و زیبایی و اتمسفر عجیب این مکان موجب شده تا بتوان آن را به‌عنوان یکی از زیباترین دره‌های جهان نام برد. برای تماشای این دره‌ی مخوف با کلوت همسفر شوید.

 

چرا نام این دره کال جنی نام دارد؟

 

نام‌گذاری این منطقه و وجود مسیرهای پُرپیچ‌و‌خم و مخوف باعث ایجاد حسی غریب در شناخت و آگاهی از این منطقه شده است؛ می‌توان گفت که نام اصلی این محل از دو بخش مختلف به نام‌های «کال» و «جنی» ایجادشده است که کال به مسیری گفته می‌شود که توسط آب ایجادشده و وجود افسانه‌های قدیمی که به‌وجود جن در این منطقه برمی‌گردد برای ترساندن اطرافیان این جزیره بوده است.

دره‌ی کال جنی خطرات بسیاری دارد و می‌توان گفت که این دره به دلیل وجود مسیرهای پرپیچ‌وخم و عجیب و غریب می‌تواند حواس شما را پرت کرده و باعث بروز مشکلاتی شود.

این دره‌ی عمیق که به شکل U است و در قسمت‌هایی نیز همانند حرف V به‌نظر می‌رسد، بسیار جذاب و دیدنی طراحی‌شده است و با وجود بیابان‌های اطرافش زیبایی خود را دو چندان کرده است. در این بخش آبشارهای محلی و متعددی وجود دارد که به آن‌ها  «شلن» می‌گویند و حوضچه‌هایی نیز به عمق 1.5 متر ایجادشده است که می‌تواند محل خوبی برای شنا و آب‌تنی باشد.

 در برخی از بخش‌های این بنای عظیم می‌توانید قدرت فرسایش خاک را مشاهده کنید و از دیدن این معماری خاص لذت ببرید. بعد از عبور از این قنات طبیعی و بسیار زیبا، دره، ظاهر وهم‌انگیز خود را به شما نشان می‌دهد. در این نقطه شما با یک محیط کاملا خشک و بی‌آب‌وعلف روبرو خواهید شد که کنار زیبایی بوته‌ها و گیاهان مختلف منظره‌ی چشم‌اندازی را پیش چشمان شما می‌آفریند.

 

شکل و ساختار کال جنی

 

دره‌ی کال جنی شامل تعداد بسیار زیادی کانال است که می‌توان کانال مرکزی را کانال اصلی و بقیه‌ی آن‌ها را کانال فرعی دانست. کال اصلی این دره از نخلستان طبیعی موجود در ابتدای کانال شروع می‌شود و به روستایی به نام «ازمیغان» می‌رسد و دراین ‌بین نیز از بین گیاهان و درختان بلند خرمای خود رو نیز عبور می‌کنند. وجود خانه‌هایی به نام خانه‌ی گبر و هم‌چنین مهندسی بسیار خاص و طبیعی این مکان، می‌تواند باعث شگفتی بسیاری شود. وجود آب و آبشارهای کاملاً طبیعی در مسیر دره‌ی کال جنی باعث ایجاد سرسبزی بسیاری شده است. هنگام عبور از دره‌ی کال جنی با دیدن پیچ و خم‌های طبیعی و یک‌دست می‌توانید دست قدرت خداوند را در آن احساس کنید.

دره‌ی کال جنی دارای تعداد زیادی خانه‌های گبری و پناهگاه است که به هم متصل بوده و از آن‌ها در زمان قدیم برای زندگی و یا مخفی شدن استفاده می‌کردند و حال به‌عنوان زیبایی‌های این دره قلمداد می‌شوند.