آگرا فورت

1402/12/10


تورهای شامل این جاذبه

xx بازدید

مکان: آگرا فورت

شاخصه: قلعه‌ای باستانی در هند

 

یکی از جاذبه‌های گردشگری باشکوه هند، قلعه آگرا فورت است. این قلعه در زمان حکمرانی امپراتوری مغول در هند بنا شده است. قلعه آگرا فورت در سال 1983 به‌عنوان میراث جهانی هند در سازمان جهانی یونسکو ثبت‌شده است. ازجمله دلایلی که باعث می‌شود گردشگران جذب بازدید از این قلعه‌ی زیبا شوند معماری متفاوت، رنگ خاص بیرونی و زیبایی منحصربه‌فرد آن است.

آگرا فورت هند

این قلعه در مسافت 200 کیلومتری دهلی‌نو واقع‌شده است. فاصله‌ی این قلعه‌ی باشکوه از بنای زیبای تاج‌محل تنها 2.5 کیلومتر است. قلعه‌ی آگرا فورت در بخش غربی تاج‌محل و در مجاورت رود یامونا واقع‌شده است.

تاریخچه‌ی قلعه‌ی آگرا فورت هند

قلعه‌ی آگرا فورت هند در سراسر جهان به‌عنوان قلعه‌ی سرخ شهرت یافته است. همان‌طور که گفتیم این قلعه‌ی باشکوه کنار یکی از جاذبه‌های گردشگری و تاریخی کشور هند تاج‌محل قرارگرفته است. این قلعه در قرن 16 میلادی ساخته‌شده است. شیوه‌های مختلف معماری به‌صورت ترکیبی در این قلعه مورداستفاده قرارگرفته‌اند که بسیار زیبا و ارزشمند است. ازآن‌جاکه در ساخت این قلعه از سنگ ماسه‌ی سرخ استفاده‌شده قلعه دارای استحکام بسیار بالایی است.

نام دیگر قلعه آگرا فورت هند، کاخ سرخ‌رنگ است. این قلعه دارای دیوارهای بلند به طول 2.5 کیلومتر است. درصورتی‌که این دیوارها قادر به سخن گفتن بودند بدون شک تاریخ هند را به‌طور مفصل شرح می‌دادند. این قلعه در منطقه‌ای در هند واقع‌شده است که اطراف آن را قصرهای زیبا و مساجد باشکوه فراگرفته‌اند.

کاربری قلعه آگرا فورت

این قلعه در طول تاریخ هند، جایگاه تعداد زیادی از پادشاهان هندی بوده است. قلعه‌ی آگرا فورت هند به ناهارخوری و خوابگاه مجموعه اشراف کامل داشته است. قصر تابستانی، بسیاری از جاذبه‌های گردشگری و مراکز رفت‌وآمد اکثر شاهان هند در این قلعه قرار داشته است. مسجد زیبای مینا نیز در این قلعه قرار داشته که پناهگاه روزهای تنهایی شاه جهان بوده است. مسجد مینا به‌عنوان کوچک‌ترین مسجد دنیا مشهور شده است.

معماری قلعه‌ی آگرا فورت هند

سبک معماری آگرا فورت هند نشان‌دهنده‌ی سبک موردعلاقه‌ی «اکبر شاه گورکانی» سازنده‌ی این قلعه است. اکبر شاه به ماسه و سنگ سرخ علاقه‌ی زیادی داشت؛ در بازدید از این قلعه می‌توانید رنگ سرخ را در طراحی و ساخت آن به‌وضوح و به‌صورت آشکار مشاهده کنید. این قلعه دارای دروازه‌ای‌ست که اطراف آن را گودال‌های عمیق فراگرفته‌اند. در این کاخ تزئینات بسیار زیادی وجود دارد که در ساخت آن‌ها از معماری ایرانی الهام گرفته‌شده است. تفاوت سبک معماری این قلعه با سبک معماری اصیل ایران در خطوط اسلیمی ایرانی، اژدها، فیل و پرندگان هندی است؛ اما می‌توان گفت هر دو سبک معماری دارای ماهیتی مشترک هستند.

راه‌های دسترسی به قلعه‌ی آگرا فورت هند

دسترسی به این قلعه از طریق هواپیما و دو نوع پرواز امکان‌پذیر است. پروازهای فرودگاه مخصوص شهر آگرا 5 روز در هفته صورت می‌گیرند. البته مسافرت به این شهر از طریق قطار و خطوط اصلی بین‌شهری نیز امکان‌پذیر است. شما می‌توانید با استفاده از اتوبوس نیز به بازدید از این قلعه بروید که 4 تا 5 ساعت زمان می‌برد.

برای سفر به هند و بازدید از قلعه‌ی آگرا فورت با کلوت همسفر و هم‌قدم شوید.