تاج محل

1402/12/02


تورهای شامل این جاذبه

xx بازدید

مکان: تاج محل

شاخصه: یکی از عجایب هفت‌گانه‌ی جهان

 

یکی از عجایب هفتگانه‌ی جهان، تاج‌محل است. این ساختمان باشکوه که درحقیقت یک آرامگاه محسوب می‌شود از مرمر سفید ساخته‌شده و نماد عشق، پاکی و درد است. به‌گفته‌ی رابین درانات تاگور: «این ساختمان همانند قطره اشکی در چهره زمان می‌باشد». در رابطه با این عمارت و ساختمان، روایت‌های زیادی وجود دارد. تاج‌محل در 200 کیلومتری دهلی‌نو در کشور هند واقع‌شده است. این عمارت در شهر آگرای هندوستان قرار دارد و دارای 58 متر ارتفاع و 56 متر پهنا است.

تاریخچه تاج‌محل هند

این عمارت به فرمان یکی از امپراتورهای بزرگ مغول که از نسل تارملان بوده ساخته‌شده است. امپراتور این عمارت را جهت یادبود و گرامیداشت همسر خود ساخت. همان‌طور که گفتیم در رابطه با این عمارت داستان و افسانه‌های زیادی بیان‌شده است اما جالب است بدانید که این افسانه‌ها از حقیقت سخن می‌گویند؛ زیرا شاه جهان تاحدی شیفته و واله‌ی همسرش ممتاز محل بود که پس از دیدن او دیگر هیچ توجهی به همسران دیگر خود نمی‌کند. ممتاز محل در سال 1631 و هنگام زایمان فرزند 14اُم خود از دنیا می‌رود. شاه جهان پس از شنیدن این خبر از تمام مبارزات خود دست کشیده و به خانه برمی‌گردد و بقیه‌ی عمر خود را به ساختن آرامگاهی اختصاصی برای همسر خود می‌پردازد.

معماری بنای تاج‌محل هند

بنای این آرامگاه به‌صورت دو صفحه روی یکدیگر قرارگرفته که ابعاد صفحه‌ی اول 974 در 141 و صفحه‌ی دوم 120 در 120 ذراع است. ساختمان این بنا با الهام از طرح هشت‌بهشت طراحی و سپس ساخته‌شده است. بنایی که در وسط آن فضای مرکزی گنبدی شکلی قرار می‌گیرد و از مرکز آن چهار محور متقارن عبور می‌کند، هشت‌بهشت گفته می‌شود.

در بخش‌های شرقی و غربی این عمارت، دو ساختمان متقارن ساخته‌شده است. بنای موجود در سمت غرب عمارت، مسجدی با سه گنبدخانه و سه ایوان است و بنای موجود در بخش شرقی نیز شبیه یک مسجد است و به‌عنوان مهمان‌خانه‌ی مجموعه مورداستفاده قرار می‌گیرد. تفاوت بنای واقع در بخش شرقی این عمارت با مسجد این است که محراب ندارد و روی سنگفرش‌های آن شکل جانماز ایجاد نشده است.

نحوه دسترسی به تاج‌محل

برای دسترسی به تاج‌محل که یکی از عجایب هفتگانه است می‌توانید از دهلی‌نو سوار قطار سریع‌السیر شوید که هزینه‌ی آن 263 تا 700 روپیه است و پس از گذشت 2 تا 3 ساعت به شهر آگرا برسید. مدت‌زمان موردنیاز برای سفر جاده‌ای به این عمارت نیز حدود 4 تا 5 ساعت است. از دو شهر جیپور و گوالیور می‌توان به آگرا سفر کرد. از هر دو شهر می‌توانید با استفاده از سفرهای جاده‌ای و یا قطار به شهر آگرا برسید. فاصله‌ی جیپور تا این شهر با استفاده از مسیر جاده 5 تا 6 ساعت و با استفاده از قطار 4 ساعت است. فاصله گوالیور تا تاج‌محل نیز از طریق جاده 2 ساعت و از طریق قطار 1 ساعت است. البته می‌توانید برای رفتن به این عمارت از تاکسی، اتوبوس و یا ماشین‌های کرایه‌ای نیز استفاده کنید. مسیرهای هوایی به این شهر نیز در دسترس هستند. پس از رسیدن به آگرا با استفاده از موتور ریکشاو می‌توانید به این عمارت برسید. همه‌روزه به‌جز جمعه‌ها بازدید برای عموم آزاد است و هزینه‌ی بازدید از آن 750 روپیه است.

برای بازدید از تاج محل، همسفر با کلوت عازم کشور هزار رنگ و پرماجرای هندوستان شوید.