دریاچه شورمست

1401/12/29


xx بازدید

مکان: دریاچه‌ی شورمست

شاخصه: دریاچه‌ی طبیعی شهر سوادکوه در جاده‌ی فیروزکوه

 

استان تهران در منطقه‌ای از کشور واقع‌شده که به‌واسطه‌ی همسایگی با استان‌های شمالی دسترسی خوبی به جنگل‌ها و مراتع سرسبز دارد. جنگل‌های منطقه‌ی سوادکوه و جاذبه‌های اطراف آن از بهترین نقاط توریستی برای سفرهای طبیعت‌گردی اطراف تهران هستند.

شورمست، دریاچه‌ی طبیعی شهرستان سوادکوه که وسعت آن ۱۵ هزار متر مربع و عمق آن ۵ متر است. این دریاچه در ۵٫۵ کیلومتری شهر پل سفید واقع شده‌است. دریاچه­ی طبیعی شهرستان سوادكوه، در جاده‌ی فیروزکوه و در ۶ كیلومتری غرب شهر پل سفید و در ارتفاعات مشرف به این شهر در مجاورت روستای شورمست واقع شده‌است.

 منظره­ی اطراف این دریاچه و جنگل‌های اطراف آن كه از درختان كهنسال و بلند قامت توسكا پوشیده شده آن را به یكی از زیباترین نقاط توریستی در شهرستان سوادكوه تبدیل کرده‌است. در حال‌حاضر در تمام فصول سال مسافران، طبیعت­گردان و ماهی­گیران زیادی برای تماشای این دریاچه‌ی زیبا و لذت حضور در کنار آن می‌روند. با بهسازی راه دسترسی، احداث امكانات تفریحی مانند قایق پدالی و اسكی روی آب و اقامت­گاه‌های ساده به همراه سرویس بهداشتی، افزایش زیادی در تعداد توریست‌های شهرستان سوادكوه داشته‌ایم.

شهرت روستای شورمست در منطقه­ی سوادکوه درواقع به واسطه‌ی درياچه‌ی طبيعي و زیبای‌ آن بوده است. پوشش گياهي جنگل­های اطراف سواد‌کوه شامل درختان بلوط، خرمالو، چنار، نارون، آلوچه‌جنگلي، بوته‌هاي تمشک، توسکا و بلوط است. توسکا گياهي‌ست که آب بسيار مي‌خواهد و بلوط درختي‌ست که زنبورعسل بر شاخه‌هاي آن کندو مي‌سازد. حيات وحش کنوني روستا و جنگل‌هاي اطراف شامل خرس قهوه‌اي، روباه، قرقاول، کبک، گرگ، شغال، خرگوش، گراز، سنجاب و شوکا است. جالب آن‌که  تا 50 سال پيش به‌سهولت پلنگ و گربه‌ی وحشي هم ديده مي‌شده است.

برای رفتن به این منطقه و تماشای مناظر زیبای دریاچه‌ی شورمست نیازی نیست دنبال فصل و زمان خاصی باشید. منظره‌ی دریاچه در هر فصلی زیبایی‌های خاص خودش را دارد. در بهار، لذت هم‌نفسی با درختان و پوشش گیاهی باطراوت و سرسبز در کنار آبیِ بیکران دریاچه قطعاً شما را سر ذوق خواهد آورد. حضور در کنار دریاچه‌ی زیبای شورمست و آب‌تنی در آن میان گرمای طاقت‌فرسای تابستان صفای دیگری دارد.

اما تماشای دریاچه در فصل پاییز که چون نگینی بین انبوه درختان رنگارنگ و کم‌نظیر از هر بیننده‌ای دلربایی می‌کند، قصه‌ی دیگری دارد. با تمام این تعاریف دلیل نمی‌شود از منظره‌ی پاک و بکر دریاچه بین درختان سفیدپوش زمستانی غافل شویم.

 آب شرب روستا به‌وسیله‌ی چشمه‌اي با نام «چائو چشمه» تامين مي‌شود و وجه‌تسمیه‌ی آن به زمانی برمی‌گردد که آب روستا به‌وسیله‌ی چندین چشمه‌ تامین می‌شده است و آب این چشمه بهترین آب موجود در بین چشمه‌های دیگر بوده است؛ تاحدی که از این آب برای درست کردن چای استفاده مي‌شده است.

سفر به شمال کشور همیشه از برنامه­های اصلی زندگی دوست­داران طبیعت بوده و همراهی با کلوت در این سفر آسودگی خاطر بیشتری برای شما به ارمغان می­آورد. کسب اطلاعات کامل از کادر کلوت در سفر، سطح کیفیِ آن را بالا برده و علاوه بر خاطره­سازی و لذت، اطلاعات جذابی را به دست خواهید آورد.