آبشار نیاگارا

1402/12/10


xx بازدید

تور کانادا

آبشار نیاگارا کجاست؟؟

در تور کانادا به بازدید از آبشار نیاگارا می‌رویم. نیاگارا؛ نامی پیوند خورده با قدرت و عظمت طبیعت، آبشای که هرچند انسان همیشه به دنبال فتح کردن و مهار کردن آن بوده است اما تنها طبیعت برای یکبار توانسته آن را با یخ زدن، متوقف سازد. نیاگارا را بسیاری به اشتباه بلندترین آبشار جهان می دانند درحالی که بلندترین آبشار دنیا، آبشار فرشتگان است در کشور ونزوئلا. هرچند که این حقیقت از محبوبیت نیاگارا کم نمی کند و نیاگارا را همچنان می توان یکی از بلندترین آبشارهای جهان دانست و البته بالاترین سرعت جریان آب آبشار در دنیا را دارد. آبشار نیاگارا، مشهورترین آبشار جهان است که در واقع، از سه آبشار تشکیل شده است و در مرزهای بین المللی کانادا و نیویورک قرار دارد. آبشاری که همیشه رنگین کمان دارد و به جاذبه ای توریستی برای گردشگران، عکاسی، گرفتن مراسم های عروسی، فیلم برداری و ... تبدیل شده است. آبشاری که همه ما نام آن را شنیده ایم اما از سرچشه، قدرت و جاذبه های گردشگری و تفریحات اطراف آن شاید، مطلب زیادی ندانیم. بنابراین با ما همراه باشید در سفری مجازی به آبشار نیاگارا و اینکه بدانیم آبشار نیاگارا کجاست.

آبشار نیاگارا

کمی بیشتر درباره نیاگارا

همان طور که گفتیم، برای اینکه بدانید آبشار نیاگارا کجاست باید گفت نیاگارا از مجموعه سه آبشار تشکیل شده است که نیمی از آن ها در نیویورک و نیمی از آن ها در کانادا قرار دارد. سه آبشاری که به هم می پیوندند و نیاگارا را بوجود می آورند، آبشار نقاب عروس ( Bridal Veil Falls )، آمریکایی( American Falls ) و نعلاسب ( Horseshoe ) است. برای اینکه بدانید نیاگارا کجاست و  از  دریاچه ی ایری ( Erie ) سرچشمه گرفته و دریاچه ی انتاریو ( Ontario ) آرام می گیرد. آبریز نیاگارا را می توان قوی ترین آبریز در آمریکای شمالی و در عین حال جهان دانست. فشار و حجم آب سرازیر شده از نیاگارا 53 متری در حدود 110 هزار مترمکعب در ثانیه است و به حدی بالاست که حدود 10 درصد از ماهی ها در هنگام فرود و به علت کف حاصل بر روی آب، می میرند. در ادامه اما با عکس هایی جذاب و دیدنی، به توضیح درباره سه آبشاری که نیاگارا و اینکه آبشار نیاگارا کجاست می پردازیم.

آبشار دوم : آبشار آمریکایی

آبشار آمریکایی به طور کامل در خاک آمریکا قرار دارد، دارای ارتفاعی بین 34 تا 21 متر است و عرضی در حدود 250 متر دارد. شکل این آبشار شبیه به حرف انگلیسی w می باشد و همین اختلاف ارتفاع، زیبایی ظاهری بی نظیری را بوجود آورده. درواقع این اختلاف ارتفاع به علت فرسایش سنگ ها طی 150 سال بوجود آمده و همچنان همک ادامه دارد تا جایی که در مقایسه با سال 1954 میلادی، ضلع شمالی آبشارف تقریبا از بین رفته است. 

 

آبشار سوم : آبشار نقاب عروس

آبشار نقاب عروس که در گذشته به نام های لونا و آیریس هم شناخته می شد، دارای 24 متر ارتفاع است و در سمت نیویورک قرار گرفته است. در نهایت اما سوالی که پیش می آید این است که علاوه بر ظاهر تقریبی آبشارها چگونه می توان آن ها را از یکدیگیر تشخیص داد؟ جواب این است که باید به دنبال دو جزیره به نام های گوت و لونا گشت، که در میانه سه آبشار قرار دارند و مرز آن ها را تا حدودی قابل شناسایی کرده اند.

 

کمی بیشتر درباره تفریحات نیگارا و جزایر آن

جزیره گوت در سمت جنوب غربی شهرستان نیاگارا فالز در ایالت نیویورک قرار دارد. این جزیره در واقع خشکی کوچکی است که بین دو آبشار نعل اسبی یا کانادایی و آبشار نقاب عروس قرار گرفته است. مسافرانی که از سمت آمریکا به بازدید آبشار نیاگارا می آیند معمولا این جزیره را برای تماشا انتخاب می کنند. از جمله دیدنی ها این جزیره هم، مجسمه ی نیکولا تسلا است. درضمن از جزیره گوت به جزیره لونا نیز توسط یک پل آهنی، راه است.

 

تفریح در آبشار نیاگارا

 یک دل سیر آبشار نیاگارا را تماشا کردن، پیاده روی در محوطه آن و عکاسی به کنار اما این مجموعه، تفریحاتی جذاب تر را هم براتان کنار گذاشته است. درست است که تماشای یکی از بلندترین آبشارهای جهان که از کودکی نام آن را شنیده ایم، می تواند برای ساعت ها حتی دلچسب باشد، تماشا و لذت بردن از رطوبت هوا و قطرات آب پخش شده که بازدیدکنندگان را کاملا خیس می کند. می دانید نیاگارا هم ترسناک است هم مهربان، اما برای بهتر درک کردن آن، بسیاری از افراد حاضر هستند هزینه ای اضافه تر پرداخت کنند تا برای چهار ساعت، در مسیرهایی که زیر آبشار ایجاد شده، پیاده روی کنند و عظمت آن را درک. راه دیگر نیز این است که سوار بر قایق، تا جایی که ممکن است به محل آبریز آن نزدیک شد تا بتوان منظره ای یکدست از نیاگارا را تماشا کرد. اما محوطه آبشار نیاگارا دارای امکانات رفاهی و تفریحی بسیار دیگری نیز است از جمله موزه ی تاریخی آبشار نیاگارا،  بازی و تفریحات ورزشی در رود نیاگارا، زیپ لاین، هلکوپتر سواری، آکواریوم و رستوران و کافه هایی لوکس و بین المللی، با منظره ای تمام قد از آبشار.

 

روایت داستان نیاگارا بر اساس تاریخ و جغرافیا

 آبشار نیاگارا در عصر یخبندان و حدود 10000 سال قبل متولد شده است. زمانی که یخ ها در ارتفاعات آب شدند و به سمت دره ای سرازیر. درباره اینکه نا م نیاگارا از کجا آمده نیز، نظریه های مختلفی وجود دارد. برای مثال عده ای می گویند اصل نام "  Niagagarega  " بوده در زمان محلی ها که به مرور زمان خلاصه شده به نیاگارا تبدیل شده است. عده ای هم می گویند از واژه  Ongniaahra که به معنی برش صخره ای است گرفته شده. یکی از محققان به نام خانم کر می گویند نیاگارا نامی محلی است با معنی سخت برای برگردان به زبان های دیگر است که در مفهوم می توان معنی " گردن باریک و بلند " را برایش عنوان کرد. البته نظریه ای نیز وجود دارد که نیاگارا را نامی گرفته شده از "  اونگنیاهرا  " یعنی شهر کوچکی می داند به معنی جایی که زمین به دو نیم تقسیم  می شود.
نیاگارا از عصر یخبندان تا به امروز، تاریخ پر فراز و نشیبی داشته است. در طول این دوران، مورد توجه زمین شناسان قرار گرفته، مورد توجه مردان تجارت برای سرمایه گذاری، تولید نیرو، برق و البته این روزها نیز برای گردشگری. درنهایت اما نیروهای فعال محیط زیستی، تمام تلاش خودشان را برای حفظ این پدیده طبیعی به کار انداخته اند تا در کنار داشتن سود مالی و اقتصادی برای دو کشور آمریکا و کانادا، نیاگارا بتواند به حیات خود نیز ادامه دهد.

 

نیاگارا، این زیبای وحشی رام نشدنی

انسان ها همیشه به دنبال نشدنی ها بوده و هستند، برای مثال برای سالیان سال است که از اورست، بام دنیا بالا می روند یا از میان کویر با خودرو عبور کرده و رالی برگزار می کنند، بنابراین با شنیدن تلاش های نافرجامی که در ادامه درباره فتح نیاگارا برایتان می گوییم نیز، نباید زیاد تعجب کرد.یکی از ناراحت کننده ترین نوع مرگ ها در نیاگارا، خودکشی است که متاسفانه حدو 40 نفر در سال، آمار آن است. علاوه بر این اما بازدیدکنندگان کنجکاو و ماجراجویان بسیاری در زمان عبور از صخره ها نیز بر اثر تصادف فوت کردند.
اما عده ای دیگر هم هستند که به استقبال مرگ رفتند، مثلا با جت اسکی و چتر نجات، رابرت اوراک فردی بود که نتوانست به موقع و به هنگام پریدن از جت اسکی در لحظات آخر چتر خود را باز کند و به درون آبشار سقوط کرد.
البته تعداد خوش شانس ها نیز کم نبوده است، بعضی از خودکشی ها بی نتیجه ماند و بعضی از تصادفات و حادثه ها، ختم به خیر شدند.

 

 

سخن آخر

حال که دانستید، آبشار نیاگارا کجاست، دلتان نمی خواهد سری به این معجزه طبیعت بزنید؟؟ امیدوار هستیم که بتوانید هرچه زودتر بار سفر را به سمت این مقصد تماشایی ببندید.