کتیبه تاریخی گنجنامه

1402/01/05


xx بازدید

مکان: گنجنامه

شاخصه: محل استقرار دو کتیبه‌ی به‌جامانده از دوران هخامنشی

 

گنجنامه، نامه‌ای ارزشمند و گران‌بها

 

گنجنامه، به کتیبه‌هایی ارزشمند گفته می‌شود که از دوران هخامنشی در همدان به یادگار مانده است. تاریخی مصور و ماندگار که به‌دستور پادشاهان هخامنشی روی سنگ حک شده است. اعتبار و شهرت گنجنامه و البته شهر همدان به‌وجود این کتیبه‌های منحصربه‌فرد و کهن است که نشان از قدمت این کهن شهر باستانی دارد.

دو کتیبه‌ی تاریخی باستانی موسوم به گنجنامه از دوران داریوش کبیر و خشایارشاه باقی‌مانده است. این کتیبه‌های باستانی ارزشمند با زبان‌های پارسی قدیم، میخی، ایلامی و رومی نوشته شده است و علت قرارگرفتن آن‌ها در این منطقه وجود آبشار زیبای گنجنامه بوده است. از قدیم مسافران و کاروان‌های بسیاری برای رفع خستگی در این منطقه اطراق می‌کردند.

در دوران حکومت هخامنشیان، محل کنونی گنجنامه در مسیر گذر پادشاهان هخامنشی از پایتخت زمستانی‌شان، هگمتانه به بابل بوده است. همین موقعیت و قرارگیری در مسیر بابل موجب تقدس این مکان و دلیلی بر استقرار این کتیبه‌ها در این نقطه از شهر همدان امروزی شده است.

 

آبشار گنجنامه

 

آبشار گنجنامه یک جاذبه‌ی زیبای طبیعی در دل کوهستان است که در طول سال پرآب و جاری، دل از گردشگران می‌رباید. این آبشار که از آثار طبیعی ملی کشور به‌شمار می‌رود در مسیر صعود به الوند زیبا قرار دارد. این آبشار با 12 متر ارتفاع در 5 کیلومتری غرب همدان واقع شده است. آبشار گنجنامه حتی در زمستان‌های همدان نیز  نیز پر از آب و جاری است. اما گاهی اوقات بر اثر برودت هوا یخ می‌زند و با ایجاد قندیل‌های یخی در اطرافش زیبایی خیره‌کننده‌ای را خلق می‌کند.

 

دهکده‌ی توریستی گنجنامه

 

امروزه گنجنامه به یک منطقه‌ی جذاب تفریحی تاریخی تبدیل شده است که شما می‌توانید ساعات خوشی را در این دهکده‌ی توریستی بگذرانید. برای اقامت در این منطقه‌ی کوهستانی و خوش‌آب‌وهوا می‌توانید در سوئیت‌ها و ویلاهای مجهز کوهستانی مستقر در گنجنامه ساکن شوید.

برای اینکه یک اقامت هیجان‌انگیز و لذت‌بخش در گنجنامه داشته باشید همه چیز مهیاست. اگر سوار تلهکابین شوید به دامنه‌های الوند خواهید رسید و در دشتی باصافا به‌نام دشت میشان می‌توانید ساعات خوشی را در دل طبیعت کوهستان بگذرانید. علاوه‌بر این می‌توانید از دیگر وسایل تفریحی مانند سورتمه‌ی ریلی و شهربازی گنجنامه استفاده کنید. غار آکواریوم گنجنامه را فراموش نکنید که یک سرگرمی زیبا و منحصر به فرد است.

در نگاه اول بیننده متوجه نمی‌شود که آکواریوم موجود در غار به دست انسان ساخته شده است. این غار دو قسمت مجزا یکی برای آبزیان و دیگری برای خزندگان نایاب دارد.

 

همسفر با کلوت در تور همدان به بازدید از مجموعه‌ی زیبای گنجنامه می‌رویم.