ارمگاه باباطاهر

1402/09/18


xx بازدید

مکان: آرامگاه باباطاهر عریان

شاخصه: مقبره‌ی عارف و شاعر نامی قرن چهارم در همدان

 

آرامگاه باباطاهر عریان در شهر همدان، مقبره‌ی عارف و شاعر نامی قرن چهارم از مقاصد جذاب گردشگری در این شهر است. کشور پهناور و زیبای ما ایران دارای موقعیت‌های زیادی برای گردشگری است. استان زیبا و خوش آب‌و‌هوای همدان به‌دلیل وجود پتانسیل‌های تاریخی طبیعی فراوان موردتوجه گردشگران بسیاری‌ست.

باباطاهر عریان شاعر و عارف نامی قرن قرن چهارم هجری، دو بیتی‌های معروفی به زبان لُری سروده است. وی را به این دلیل بابا می‌خوانند که از قدیم مرسوم بوده که عرفای صاحب‌نام را با لفظ «بابا» صدا می‌کردند.

چرا به آرامگاه بابا طاهر عریان برویم؟

حتماً بعد از این پیشنهاد این سوال پیش خواهد آمد، چرا آرامگاه بابا طاهر عریان را به‌عنوان مقصد گردشگری انتخاب کنیم؟ پاسخ این پرسش از لحاظ فرهنگی این است که وی یکی از بزرگ‌ترین شعرای ایرانی است. در درجه‌ی دوم وجود طبیعت و فضای سبز مناسب به شما این امکان را می‌دهد تا علاوه‌بر گردش فرهنگی در دامان طبیعت، از آب‌وهوای مناسب آن نهایت لذت را ببرید.

یکی دیگر از دلایل این پیشنهاد این است که در برخی روزها، آرامگاه باباطاهر عریان میزبان رویدادهای سنتی و جذابی است که در جای خود می‌توانند برای گردشگران قابل توجه باشند و آن‌ها را با فرهنگ منطقه آشنا کنند.

آرامگاه بابا طاهر با گنبد فیروزه‌ای رنگش در دامنه‌ی سرسبز زاگرس توجه افراد زیادی را به خود جلب کرده است.

افراد زیادی از سراسر ایران و جهان به‌عنوان توریست به زیارت آن می‌آیند. کمتر ایرانی است که از دو بیتی های نغز و پر مغز بابا طاهر عریان لذت نبرده باشد.

 

مقبره‌ی باباطاهر عریان

 

آرامگاه باباطاهر عریان در21 اردیبهشت سال 1376 در فهرست آثار ملی به‌ثبت رسیده است. موقعیت آرامگاه باباطاهر در شهر همدان و میدانی به همین نام است. این آرامگاه در طی سال‌های متمادی دست‌خوش تغییرات زیادی شده است تا امروز پذیرای گردشگران زیادی از سراسر جهان است. آرامگاه اصلی در دوران سلجوقی بنا شده؛ آرامگاه کنونی در زمان پهلوی و به همت شهرداری همدان در سال 1349 بنا شده است.

 

همسفر با کلوت برای بازدید از آرامگاه باباطاهر راهی تور همدان می‌شویم.