آرمگاه بوعلی سینا

1402/12/02


xx بازدید

مکان: آرامگاه بوعلی سینا

شاخصه: محل دفن فیلسوف، حکیم و طبیب ماهر ایرانی

 

آرامگاه بوعلی سینا دانشمند و طبیب، منجم، حکیم و فیلسوف بلندآوازه‌ی کشورمان در شهر باستانی همدان واقع شده است. اگر مایلید یکی از شهرهای ایران را به‌عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب کنید، همدان گزینه‌ی مناسبی‌ست.

یکی از مقاصد گردشگری شهر زیبای همدان، آرامگاه بوعلی سینا است. آرامگاه کنونی ابن سینا حکیم و فیلسوف بزرگ ایرانی با معیار معماری قدیمی توسط مهندس سیحون طراحی و ساخته شده است و در میدانی به همین نام در شهر همدان قرار دارد.

 

دلایل بازدید از آرامگاه بوعلی سینا چیست؟

 

بوعلی سینا یکی از مشاهیر نامی و پرآوازه‌ی ایرانی‌ست که در سراسر جهان شناخته‌شده و معروف است. سالانه تعداد بسیاری گردشگر داخلی و خارجی به بازدید این ارامگاه در شهر همدان می‌روند.

غیر از آرامگاه ابن سینا، می‌توانید ساعاتی را صرف بازدید از موزه‌های مجموعه‌ی آرامگاهی کنید. این موزه به معرفی طب و طبابت بوعلی سینا می پردازد. تا بازدیدکنندگان با روش و سلوک بوعلی در علم طب آشنا شوند.

آرامگاه بوعلی سینا در جغرافیای مرکزی شهر همدان و وسط میدانی به همین نام واقع شده که می‌توانید در مجاورت آن از فضای سبز و طبیعت زیبای آن لذت ببرید و ساعاتی را بدون دغدغه در این مجموعه‌ی زیبا با منظره‌ی شهر همدان درجلوی چشمانتان سپری کنید.

 

تاریخچه‌ی آرامگاه بوعلی سینا

 

این محل درواقع منزل دوست بوعلی‌سینا بوده است که وی در 2 تیر 416 خورشیدی در این مکان جان به جان آفرین تسلیم کرد. به‌علت شورش سپاهیان دیلمی امکان دفن وی وجود نداشته و او در همان مکان به خاک سپرده شده است.

تا اواخر قرن سیزدهم، آرامگاه بوعلی سینا به‌شکل چهارطاقی ساده بود. در سال 1299 فردی به نام «محمد حسین فرالدین گلگون همدانی» دیواری به دور این مکان کشید؛ سپس یک چاه، حوض و تالار و مخزن کتاب را به این مجموعه اضافه کرد.

آرامگاه کنونی با معیار معماری قدیمی و مدرن توسط «مهندس سیحون» طراحی و ساخته شده است. بنا در سال 1330 خورشیدی به اتمام رسیده است و تا به امروز پا برجا است.

 

در تور همدان همسفر با کلوت به بازدید از آرامگاه بوعلی سینا می‌رویم.