پایتخت سفال شهر لالجین

1402/09/18


xx بازدید

مکان: لالجین

شاخصه: پایتخت سفال ایران

 

لالجین یکی از جاذبه‌های گردشگری استان همدان با شهرتی جهانی به پایتخت سفال ایران مشهور است. گاهی اوقات از این شهر زیبا به‌عنوان پایتخت سفال خاور میانه نیز تعبیر می‌شود. سالانه گردشگران زیادی از نقاط مختلف ایران و جهان به این شهر زیبا سفر می‌کنند. برای شناخت بیشتر لالجین با ما باشید.

بی‌شک نام لالجین گره خورده به سفال‌های خوش‌رنگ و سرامیک‌های پُرنقش و نگاری که دل هر بیننده‌ای را می‌برد. این شهر زیبا از شهرهای شمالی استان همدان است و از توابع شهرستان بهار به‌شمار می‌رود. آب‌و‌هوای لالجین بسیار دلنشین و مناسب است. سفال و سفال‌گری پیشه‌ی مردم این شهر زیبا است.

80 درصد از مردم لالجین به سفالگری اشتغال داشته و مابقی نیز به مشاغلی مانند نقاشی سفالینه‌ها و بسته‌بندی و فروش سفال اشتغال دارند.

شهر لالجین در یک دشت نسبتاً هموار واقع شده است. دو رودخانه با نام‌های قوری‌چای، یکه‌چای در شمال و جنوب این شهر جریان دارند.

مطمئناً سفال، مهم‌ترین علت جذب گردشگران داخلی و خارجی به این شهر است. وجود کارگاه‌های سفال‌گری و نقاشی روی سفال باعث شده که سالانه افراد زیادی از این شهر زیبا دیدن کنند.

اکثر مردم لالجین ترک زبان هستند و علاوه‌بر سفال‌گری به کشاورزی نیز اشتغال دارند. هم‌چنین بافت فرش در این شهر نیز بسیار معروف است. در گذشته بافت گلیم و جاجیم نیز در این شهر رواج داشته که امروزه تقریباً فراموش شده است.

اگر همدان را به عنوان مقصد گردشگری انتخاب کرده‌اید حتما در برنامه‌ی خود بازدید از پایتخت سفال ایران را بگنجانید.

لالجین تنها از نظر تولید سفال مهم نیست بلکه لعاب سفال‌های تولید شده در این شهر منحصر به فرد است. می توانید از آب و هوا و طبیعت این شهر زیبا نهایت استفاده را ببرید و در راه بازگشت کار دست بی‌نظیر هنرمندان لالجینی را به خانه برده و به خاطره‌ای خوش بدل کنید.

شاید علت سفال‌گری مردم لالجین خاک رس بسیار مرغوب این منطقه باشد. شما می‌توانید از نزدیک با مراحل مختلف سفال‌گری آشنا شوید. همان‌طور که قبلاً هم اشاره کردیم این شهر یکی از جاذبه‌های اصلی و بسیار مهم گردشگری در استان همدان است.

 

همسفر با کلوت در لالجین

 

مسافرت با تورهای گردشگری به‌علت آشنایی با اماکن گردشگری و شناخت آن‌ها به شما در صرفه‌جویی زمان به شما کمک می‌کند.

شما می توانید همسفر با کلوت با خیال آسوده به تفریح و گذران اوقات فراغت خود بیاندیشید. در‌حالی‌که دغدغه‌های معمول در اقامت و حمل‌ونقل را نخواهید داشت در توسعه‌ی صنعت گردشگری نقش پررنگی ایفا می‌کنید.

 

همسفر با کلوت در تور همدان به دیدن پایتخت سفال شهر لالحین می‌رویم.