غار علیصدر

1402/09/18


xx بازدید

مکان: غار علیصدر یا علی سرد

شاخصه: یک از طولانی‌ترین غارهای آبی جهان

غار «علیصدر» که با نام «علی سرد» در میان بومیانِ روستاهای اطراف نیز شناخته شده، در فاصله­ی حدودیِ 93 کیلومتری شمالِ همدان، در نزدیکی روستایی با نام علی سرد قرارگرفته است؛ یکی از دلایل نام­گذاری این غار نیز همین است.

غار علیصدر در دل کوه­هایی موسوم به سوباشی و یا ساری قیه قرار دارد. در اوایل دهه‌ی 40 هجری شمسی توسط گروهی از کوه­نوردان همدان مورد بازدید و تحقیق و بررسی قرارگرفت. البته پیش از آن نیز مردمِ روستاهای اطراف کوه که از آب موجود در غار استفاده می‌کردند از وجود آن باخبر بودند. پس از بازدیدهایی که از غار صورت گرفت طی تحقیقات و بررسی‌های انجام‌شده توسط کارشناسان مسیر درونی غار شناسایی و تکمیل شد. در اینجا بود که محققان و علاقه­مندان به آثار طبیعی، خود را برای بازدید از غار علیصدر آماده کردند.

وسعتِ مجموعه دالان­های غارِ علیصدر به 11500 متر می­رسد؛ همین دلیل موجب می‌شود که یکی از طولانی­ترین غار­های آبی کشف شده­ در ایران به‌حساب ­آید. گذر از مسیر آبیِ 2100 متری که با قایق انجام می­شود، یکی از جاذبه­های این غار است.

زمین‌شناسان قدمت سنگ­های این غار را به دوره‌ی ژوراسیک از دوران دوم زمین‌شناسی (۱۹۰-۱۳۶ میلیون سال قبل) نسبت می‌دهند. کانی­های تشکیل دهنده­ی این غار از نوعِ شیل (خاک رُس مبدل‌شده به سنگ) در اعماق و سنگ آهک در قسمت بالای آن هستند؛ اما به علت شرایط اعماق غار، کانی­های شیل آن به کانی شیست تبدیل شده و فقط برخی سطوح آن به قسمت شیل باقی‌مانده است.

یکی از ویژگی‌های این غار دوسقفی بودن آن است؛ به این گونه که سطح ایستابی آب­های این غار نسبت به دهه­های گذشته کاهش داشته است و به این دلیل فعالیت­های غارسنگ­سازی در سطح آب متوقف شده و سقف دومی به شکل افقی ساخته شده که در تمام بخش­های غار قابل مشاهده است. یکی از زیباترین ویژگی‌های غار علی­صدر، ایجاد قطعاتی چکیده شده در سقف است که در رنگ­ها، ابعاد و انواع مختلف در معرض دید بازدیدکنندگان قرارگرفته‌­است.

از ابتدای بازدیدهای عمومی غار تاکنون، فعالیت­‌های مثبتی جهت ارائه‌ی خدمات رفاهی و تفریحی بیشتر به بازدیدکنندگان انجام شده که جذابیت این غار را برای گردشگران بالاتر برده­است؛ افزایش مسیرِ آبی جهت قایق‌سواریِ بیشتر و ایجاد مناطقی برای توقف قایق‌ها به‌منظور پیاده‌­روی در جوارِ دالان­‌های پیچ‌درپیچ و دهلیز­های متعدد درون غار از جمله مواردی‌ست که به منظور ایجاد تفریح و سرگرمی بیشت برای بازدیدکنندگان فراهم شده است. هیجان و لذت قایق‌سواری در فضای عجیبِ و خارق‌العاده‌ی یکی از طولانی‌ترین غارهای آبی دنیا و لمس رسوبات آهکی دیواره‌های غار از شگفت‌انگیزترین تجربه‌های طبیعت‌گردی هر گردشگری است.

 

در تور همدان، همسفر با کلوت به دیدن غار علیصدر می‌شویم.