شهر قدیمی باکو

1402/09/18


xx بازدید

مکان: شهر قدیم باکو

شاخصه:  بافت قدیم شهر باکو

 

    تاریخ و قصه‌های جمهوری آذربایجان در شهر قدیم باکو در جریان است. شهر قدیم باکو که از جاذبه‌های دیدنی آن است در بخشِ تاریخی شهر واقع شده و کهن‌ترین و باستانی‌ترین قسمت شهر است که با دیوارهایِ بلند به سبکِ دفاعی محصور شده است. شهر قدیم باکو در قرن‌هایِ 11 تا 19 به تدریج ساخته شد و میزبانِ تمدن‌هایِ زیادی مثل ساسانیان، زرتشتیان، روسی، عربی و غیره بود.

در شهر قدیم باکو، 2 کاروانسرایِ کهن و بزرگ، محله‌هایی با بافتِ قدیمی، چشمه‌های آبِ دیدنی، کوچه‌هایِ باریک و پر پیچ و خم و قلعه‌های قدیمی قرار دارند. برج یا قلعه‌ی دختر در شهر قدیم باکو با جذابیت، افسانه‌ها و داستان‌هایش حتی به عکس روی اسکناس‌های رایج آذربایجان رسیده و نماد این کشور شده است.

   نگاهی از دور به باکو

  باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان شهری ساحلی و زیباست. باکو، شهرِ شور، شادی، هنر و موسیقی است. بناهایش با ترکیبی از معماری‌ آسیایی و اروپایی گویا شما را به هر دو قاره می‌برند؛ گاهی با گنبدها، قوس‌ها و ساختمان‌هایِ محلی به گوشه‌ای از آسیا و گاهی با سنگفرش‌ها، فانوس‌هایِ بلند و ساختمان‌هایِ ظریف و پر پنجره به بخشی از اروپا سرک می‌کشد. باکو با خیابان‌هایِ تمیزش می‌درخشد؛ استریت فودها یا رستوران‌های خیابانی تا پاسی از شب با غذاهای محلی آذری و ساندویچ‌های لذیذ، پذیرای شما هستند. موسیقی فولکلور آذری از هر گوشه از باکو شنیده می‌شود و شادیِ مردمِ سبک زندگی رنگارنگ مردم باکو در دلِ شهر جاری‌ست. باکو با جاذبه‌هایی مثل قلعه دختر در شهر قدیم باکو، باغ کاکتوس باکو، قصرِ شیروان شاه، دروازه مراد و غیره برای شما سفری فراموش نشدنی خواهد ساخت.

  ورود به شهر قدیم باکو

  به شهر قدیم باکو که وارد می‌شوید گویا سوار بر ماشینِ زمان، به گذشته‌ای دور در تاریخ بازگشته‌اید. چشمانتان مات و مبهوت بافت قدیم می‌شود و از دیدن فضایِ قدیمی و تاریخی شهر مسحور می‌شوید. بخش زیادی از جاذبه‌های گردشگری باکو در شهر قدیم باکو قرار دارند؛ قلعه‌ی دختر، قصرِ شیروان شاه و دروازه مراد از این جمله‌اند. قلعه‌ها و بناها پشت دیوارهای بلند شهر قدیم با درختان و گل‌ها احاطه شده و تاریخ آذربایجان را در دل خود دارند.

در شهر قدیم باکو قدم بر کوچه‌های باریک و سنگفرش شده‌ می‌گذاریم و به تماشای خانه‌های قدیمی می‌نشینیم و از مغازه‌هایِ صنایع‌دستی خرید می‌کنیم. در رستوران‌ها و کافه‌های محلی و رویایی شهر هم خوراکی‌های خوشمزه‌ی آذری نوش جان می‌کنید. گشت‌و‌گذار در شهر قدیم باکو که در دل فضای مدرن، شیک و امروزی باکو قرار دارد، خالی از لطف نیست.

 ثبت یونسکو برای شهر قدیم باکو

  شهر قدیم باکو یا ایچری شهر یا شهرِ درونی یا ارگِ باکو، در سازمان یونسکو ثبت شده است؛ از دروازه‌ی ورودی شهر قدیم که می‌گذرید، از مدرنیته خارج شده و قدمت آن را می‌بینید. کاروانسراهای سنگی با درهای چوبی، گورستانِ قدیمی با ستون‌ها و طاق‌های نوک تیز، حمام شاه و غیره همه و همه می‌توانند گنجینه‌ای خاص از عکس‌های یادگاری را برای عکاسان بسازند.

همان‌طور که در ایچری شهر گشت می‌زنید و معماری‌ سنگی ساختمان‌ها شما را مجذوب و عطرِ غذاهای آذری مستتان می‌کند؛ موسیقی روح نواز این خطه گوش‌هایتان را نوازش خواهد داد و فضایی دلنشین و خاص برای شما خواهد ساخت. فضای قدیمی این منطقه، هنرها و صنایع دستی آذربایجان و گفت‌و‌گو با مغازه‌داران شاد و مهربان آذری، شما را با تاریخ و آداب و رسومِ این کشور آشنا خواهد کرد. هم‌قدم با کلوت، هیجان سفر به باکو را لحظه به لحظه به خاطره تبدیل می‌کنیم.