قلعه دختر

1402/01/11


xx بازدید

مکان: برج قلعه دختر باکو

شاخصه: برج قلعه‌ای باستانی

باکو، پایتخت توریستی جمهوری آذربایجان است که جاذبه‌های گردشگری بسیار زیادی در آن قرار دارد و سالانه بیش از هزاران گردشگر را از سراسر جهان به سمت خود جذب می‌کند. یکی از این جاذبه‌های گردشگری در جمهوری آذربایجان، قلعه دختر باکو است. این قلعه، امروزه به‌عنوان نماد شهر باکو شناخته‌شده است و بسیاری از محققان بر این عقیده هستند که این قلعه در ابتدا آتشکده‌ای برای پیروان آئین زرتشت بوده است که در دوره‌ی ساسانیان ساخته‌شده است.

تاریخچه‌ی برج قلعه دختر باکو

در رابطه با تاریخچه‌ی قلعه دختر باکو داستان‌ها و افسانه‌های بسیار زیادی وجود دارد که یکی از این افسانه‌ها در مورد دخترِ خان باکو است که به‌گفته‌ی محققین در زمان‌های گذشته توسط برادر خود در این مکان زندانی‌شده است و خود را از بالای این قلعه با پایین انداخته است. برج قلعه دختر باکو در بخش جنوب شرقی باکو قرارگرفته است.

این قلعه که در قرن‌های 5 و 6 و 12 میلادی ساخته‌شده است در ابتدا مکانی برای عبادت و نیایش آناهیتا و زرتشتیان بوده است. در سال‌های 1962 و 1963 روی این قلعه، تحقیقاتی انجام گرفت و این تحقیقات نشان می‌دهد که این بنا ابتدا روی سنگ در بستر دریا ساخته‌شده است. این بنا حدود 14 متر داخل زمین است. دیواره‌های این قلعه از سنگ ساخته‌شده‌اند و زمانی که به این قلعه می‌روید متوجه قدمت آن می‌شوید.

 

معماری برج قلعه دختر باکو

 

برج قلعه دختر باکو دارای یکی از زیباترین و منحصربه‌فردترین معماری‌ها است. همان‌طور که گفتیم جنس این قلعه از سنگ است و تمامی بخش‌های آن نیز از سنگ ساخته‌شده است. داخل این قلعه به‌گونه‌ای ساخته‌شده است که ظرفیت 200 نفر را دارد. در بخش شرقی این قلعه دید مناسبی رو به آسمان خواهید داشت و به‌عقیده‌ی برخی از قلعه دختر باکو برای آموزش علم نجوم استفاده می‌شده است. درب ورودی این قلعه به‌صورت دوگانه ساخته‌شده است که پس از ورود با سقف‌های بلند مواجه می‌شوید. با حرکت از پله‌های سنگی به سمت بالای قلعه پنجره‌های کوچکی خواهید دید که روی دیوارها قرارگرفته‌اند.

 

موزه قلعه‌ی دختر باکو

 

در موزه‌ی قلعه دختر باکو وسایل باقی‌مانده از ساکنین این منطقه در زمان‌های گذشته وجود دارد. با بازدید از این موزه می‌توانید تعدادی ظرف، قاشق، چندین کوزه و دیگر وسایل باقی‌مانده از ساکنین قدیمی قلعه دختر را مشاهده کنید. اطلاعات تاریخی در رابطه با هدف و نحوه‌ی ساخت این قلعه در طبقه دوم موزه قلعه دختر باکو برای بازدیدکنندگان جمع‌آوری‌شده است. یک ماکت از این ساختمان و شواهدی از وجود چاه در قلعه دختر باکو نیز در طبقه سوم به چشم می‌خورد. نقشه‌ای بزرگ و تاریخی از شهر باکو در طبقه چهارم قرار دارد که با مشاهده‌ی آن با نمادهای مشهور شهر آشنا خواهید شد. در طبقه‌های پنجم و ششم موزه‌ی قلعه دختر باکو می‌توانید از مجموعه‌ کتاب‌های الکترونیکی و تعدادی سلاح و خنجر تاریخی بازدید کنید. آتشکده‌ی قدیمی قلعه دختر باکو در طبقه هفتم به‌چشم می‌خورد.

 

دسترسی به قلعه دختر باکو

 

برای دسترسی به این قلعه باید به نزدیکی دریای کاسپین بروید؛ زیرا این قلعه در این مکان قرارگرفته است. برای رسیدن به این قلعه می‌توانید از وسایل نقلیه‌ی عمومی چون تاکسی، اتوبوس و مترو استفاده کنید. در صورت استفاده از اتوبوس یا مترو مقداری پیاده‌روی نیز خواهید داشت. بازدید از این مکان همه‌روزه از ساعت 9 صبح تا 6 بعد ظهر امکان‌پذیر است و هزینه‌ی ورودی آن حدود 10 منات است.