معبد آب مقدس

1402/12/02


xx بازدید

مکان: معرفی معبد آب مقدس ژاپن

شاخصه: معبدی خارق‌العاده در ژاپن

 

یکی از زیباترین آثار سبک تادوئو آندو در ژاپن اثر «معبد آب مقدس ژاپن» است. این معبد در جزیره‌ی آواجی به‌عنوان یک محل ساکت و آرام شناخته شده است که تمام بینندگان خود را میخکوب خواهد کرد. در ابتدای ساحل این جزیره‌ی زیبا، راهی وجود دارد که در امتداد جاده‌ی شمالی آن واقع شده است. یک بریدگی کوچک که از کنار جاده‌ی اصلی منشعب شده راه را به‌سوی کوه هدایت می‌کند و دیدن تابلوی کوچک معرفی معبد آب مقدس ژاپن به شما این نوید را می‌دهد که به معبد آب مقدس ژاپن  نزدیک می‌شوید.

زیبای‌های معبد آب مقدس ژاپن

 

بعد از رسیدن به یک سازه‌ی بتنی عجیب و گرد و عبور از اطراف آن در میان سکوت بسیار غریب دامنه‌ی کوه به نیلوفرهای زیبای آبی برمی­خوریم که روی سطح چشمه قرار دارند. این معبد از دو دیوار بنتی تشکیل شده است که همانند یک دالان است و افراد برای دیدن چشمه باید از این دالان بگذرند.

بین آب موجود در معبد آب مقدس ژاپن راهی وجود دارد که باعث تقسیم این دو قسمت از چشمه شده است و با پیش رفتن در این مسیر به یک پله‌ی زیر زمینی خواهید رسید که می­توانید ببینید عابدان در این معبد به دعا می­پردازند. سالن زیبای زیرین معبد آب مقدس ژاپن که از ستون­های کوچک و زیبای چوبی طراحی شده است درون یک محفظه‌ی مربع شکل واقع شده و فضای داخلی و ستون­های آن به رنگ قرمز درآمده است.

طرح بسیار زیبای معبد با برخورد نور غروب خورشید به رنگ قرمز پررنگ درخواهد آمد و زیبایی این معبد را دوچندان می­کند. رنگ سرخ نماد اصلی زندگی در چین است و هر فردی رهگذر از این معبد را سرشار از آرامش می­کند و معنای حقیقی آن محافظت است.

مفهوم اصلی طراحی تادوئو آندو در معبد مقدس آب ژاپن

 

تادوئو آندو به ایجاد معماری‌های ساده و نزدیک به عواطف احساسی معروف است. این هنرمند بسیار بزرگ که توانسته آثار بسیار زیبایی را از خود به‌جا بگذارد، با طراحی معبد مقدس آب ژاپن، زیبایی کار خود را دوچندان کرده است و سعی کرده یک زیبایی بی‌مانند را در عین سادگی طراحی به وجود آورد و در این کار نیز موفق شده است.

مفهوم اصلی این معبد زیبا در نشان دادن ذات حقیقی و زیبای هر انسانی است که امکان دارد در پس زمانه مخفی شده باشد و به‌کار بردن رنگ قرمز نشان از وجود حس زندگی و محافظت در انسان‌ها را تداعی می­کند. این معبد زیبا که بسیار متفاوت از سایر معابد دیگر ژاپن است توانسته هر ساله مخاطبان بسیاری را به سوی خود بکشاند. وجود چنین سکوت خیره‌کننده و آرامش ‌بخشی باعث شده است که این معبد از نظر بسیاری از ساکنان و بازدیدکنندگان به یک محل زنده تشبیه شود و افرادی که پا به این معبد زیبا گذاشته‌اند احساس کنند این بنا یک بنای زنده و پویاست.

دالان های پرپیچ و خم موجود در زیر چشمه تماماً به یک اتاق مستطیل شکل و با نمایی بسیار زیبا تبدیل شده است که زیبایی محیط را تا حد زیادی افزایش داده است. اگر دوست دارید که از این مکان سرشار از آرامش و انرژی دیدن کنید همسفر با کلوت راهی ژاپن شوید.