معبد پادمناسوامی

1402/09/18


xx بازدید

معبد پادمانا سوامی

معبد پادامانا سوامی یکی از جاذبه‌های دیدنی مهم در هند به شمار می‌آید. این معبد، یکی از ۱۰۸ مقبره مقدس لرد ویشنو به شمار می‌آید. بعد از اینکه برخی از صندوق‌های مخفی این معبد فقط برای آشکار کردن ثروت عظیم آن باز شدند، محبوبیت زیادی به دست آورد.

این معبد در شهر تریواندروم (Thiruvananthapuram) ایالت کرالا در هند واقع شده ‌است. کلمه (Thiruvananthapuram) به زبان مالایالام (زبان اصلی ایالت کر الا) به معنای «شهر خدای Ananta» است. که به خدای معبد پادمانا سوامی اشاره می‌کند. خدای اصلی معبد پادمانا سوامی ، لرد ویشنو است. جالب است بدانید که این معبد با استفاده از ترکیبی از معماری معمولی کر الا  و سبک معماری قوم دراویدی (Dravidian) که مخصوص تامیل نادو است، ساخته‌شده است. در صورتی که قصد سفر و انتخاب تور کرالا را داشته باشید به سادگی می‌توانید از این مکان زیبا بازدید نمایید.

 

تاریخ ساخت و احداث معبد پادمانا سوامی

پاسخ به سوالات مربوط به ساخت و اتمام این معبد (مانند اینکه چه کسی معبد را بنا کرد، چه زمانی معبد بنا شد و غیره) نامعلوم است. این معبد در بسیاری از پوراناها و حماسه‌ها اشاراتی دارد. اما اینکه دقیقاً مشخص کنیم چه زمانی ساخته‌شده است، کمی دشوار خواهد بود.

در بهگو گیتا (که عجیب‌ترین بخش حماسه هندی مهابهاراتا به شمار می‌رود) به این معبد اشاره‌شده است: (Balarama) (برادر بزرگ‌تر لرد کری شنا) از معبد بازدید کرد، در (Padmateertham) (چشمه نیلوفر آبی) غسل کرد. به گفته برخی مورخین مانند دکتر ال. ال. راوی وارما، و سایر محققان و نویسندگان، این معبد در حقیقت در عصر کالی یوگا تأسیس‌شده است. از این رو می‌توانیم اظهار کنیم که قدمت آن به 5 هزار سال پیش بازمی‌گردد.

 

گنجینه‌های مهم موجود در این معبد

افسانه‌های و باورهای مختلفی وجود دارد که مربوط به معبد پادمانا سوامی هستند. یکی از افسانه‌های معروف (Anantha Sayana Mahatma) است. این افسانه در تاریخچه‌ی قدیمی برگ نخل‌های موجود در معبد و حتی در متن باستانی با همین عنوان، وجود دارد. شناخت بیشتر این افسانه‌ها این معبد تاریخی را به مکانی شگفت انگیز و البته گران‌قدر تبدیل کرده است.

بسیاری از مورخان معتقد هستند که یکی از اسامی این معبد، معبد طلایی است، که با طلا و سنگ‌های قیمتی و غیره از همان ابتدا پر شده است. اگر به تصاویر ارائه‌شده در مورد این معبد دقت کنید می‌توانید گنجینه‌های با ارزشی که داخل آن پیداشده‌اند را به خوبی مشاهده کنید. از این رو اهمیت معبد پادمانا سوامی از حالت یک معبد عادی به یک معبد گران‌بها تبدیل شده است. حتی بسیاری معتقدند که هنوز اشیاء قیمتی بسیار زیادی در دل آن وجود دارد، که هنوز کشف نشده‌اند. حتی Nammalwar (نویسنده)، در یکی از سروده‌ای مذهبی خود نوشته که دیوارهای این معبد از طلای خالص ساخته شده‌اند.

 

راز های اتاق دوم مرموز معبد پادمانا سوامی

در معبد پادمانا سوامی 6 اتاق وجود دارد؛ که اتاق دوم، (اتاق B) حتی با وجود تلاش‌های متعدد هرگز توسط کسی باز نشده است. اعتقاد بر این است که این اتاق شامل بت‌های Sri Padmanabha Swamy ، Srichakra (معروف به مادر یانتراها) و ثروت عظیم و سایر اشیاء با ارزش است. یک باور عمومی در بین مردم این منطقه وجود دارد. آن‌ها گمان می‌کنند که هرکس بتواند درب این اتاق را باز کند، حتماً با خطرات مختلفی مواجه خواهد شد.

از بین تمام جشنواره‌های مربوط به این منطقه، جشنواره Laksha Deepam محبوب‌ترین گزینه است. این جشنواره فقط 6 سال یک‌بار برگزار می‌شود. در سفر بعدی خود با تور کرالا یا سفر شخصی به تریواندروم، بازدید از معبد پادمانا سوامی را از دست ندهید.