پل زنجیری و تاریخی چاین بر روی رود دانوب

1402/12/10


xx بازدید

پل زنجیری

پل زنجیری یا پل چَین یکی از زیباترین پل‌هایی است که به چشم خود خواهید دید. این پل در بوداپست، پایتخت مجارستان قرار دارد. در سفر به بوداپست اولین جایی که باید بروید همین پل زیبا و تاریخی است. در قرن نوزدهم پل زنجیری را برای متصل کردن دو قسمت بودا و پست ساختند. پل چین یا زنجیری را اولین پل دائمی در بوداپست می‌دانند. البته قبلا برای رد شدن از این قسمت پل موقتی وجود داشت که تنها در ماه‌های تابستان امکان استفاده از آن امکان داشت. در زمستان‌ها نیز بر روی رودخانه دانوب یخ می‌زد و مردم از روی آن رد می‌شدند. اما این تمام ماجرا نبود و گاهی اوقات نمی‌شد از عرض رودخانه رد شد. ماجرای ساخت پل دائمی زنجیری بر روی این رود به داستان سیاست‌مداری برمی‌گردد که نتوانست به تشییع جنازه‌ی پدرش برسد.

 

داستان ساخت پل زنجیری

گفته می‌شود که سیاست‌مداری قصد رفتن به مراسم دفن پدرش را می‌کند اما به دلیل جو نامناسب و غیر قابل استفاده بودن پل موقت، یک هفته منتظر مانده تا شرایط جوی خوب شود تا بتواند به سمت دیگر پل برود. این قضیه خشم او را برانگیخته است و دستور داده است بر روی این رودخانه، پلی ساخته شود که شایان رد شدن و رفت و آمد به دو طرف باشد. همانطور که می‌بینیم این کار به زیباترین شکل ممکن انجام شده و اکنون این پل، به نماد شهر بوداپست تبدیل شده است. همه بوداپست و مجارستان را با پل زنجیری می‌شناسند. در سال 1836 بود که کنت سیچینی، یک مهندس شهرساز را برای طراحی پل استخدام کرد کسی که در کارنامه‌ی خود طراحی و ساخت دو پل دیگر به نام های «همر اسمیت» و «مارلو» را دارد. «آدام کلارک» کسی بود که نظارت و ساخت پل زنجیری در بوداپست را در سال 1842 برعهده گرفت. 

محبوبیت پل زنجیری

سازه‌ی پل زنجیری، 375 متر طول دارد و 16 متر عرض. این پل در سال 1849 افتتاح شد. تا آن زمان که ساخته شد، بلندترین پل اروپا بوده است. دو برج بسیار زیبا و بلند و با نشان رسمی شهر تزئین شده است . زنجیرهای آهنی را می‌توانید در سازه پل ببینید. برای همین به آن پل چین (chain) زنجیری نیز می‌گویند.  

ساخت این پل را عصر جدیدی در صنعت و گردشگری مجارستان قلمداد می‌کنند. این پل پس از ساخت چنان مشهور شد و مورد توجه قرار گرفت، که معمار و مهندس پروژه چنان به خود مغرور شد که جایزه‌ای تعیین کرد برای هر کس که بتواند، کوچک‌ترین ایرادی در کل پل پیدا کند. تا اینکه بعدها خبردار شد، شیرهای بزرگی که در دو طرف پل ساخته شده‌اند و به محافظت از آن پرداخته‌اند، زبان ندارند. او به حدی از این خبر آشفته شد، که خود را از روی پل به پایین پرت کرد و خودش را کشت. اما این در حد یک افسانه و داستان محلی است چرا که گفته شده است کلارک، پل‌هایی را در جاهای دیگر، بعد از پل زنجیری ساخته است.

 

معماری پل زنجیری

زیبایی ظاهری این پل همه را یاد تاور بریج در لندن می‌اندازد. این پل دو لاین سوار و دو لاین پیاده دارد. پیاده‌روی بر روی این بسیار مفرح و لذت بخش است. یکی از جذاب‌ترین کارهایی که می‌توانید در سفرهای خود به بوداپست انجام دهید این است در شب‌ها، به این پل بروید. چرا که نورپردازی ها و جلوه‌ها و انعکاس‌های این پل در رودخانه ی دانوب بسیار دیدنی است.