مریوان

1398/02/01


xx بازدید

مریوان یکی از شهرستانهای استان کردستان در غرب ایران است. مرکز این شهرستان شهر مریوان است. این شهرستان از شمال به شهرستان سقز،از شرق و جنوب شرقی به شهرستان سنندج، از جنوب به بخش نوسود از شهرستان پاوه و از غرب و شمال غربی به خاک عراق محدود است.

شهرستان مریوان به دلیل بارندگی های خوب و آب و هوای مطبوع همواره مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی بوده و تعطیلات نوروزی نیز فرصت مناسبی برای دیدن زیبایی های این شهرستان مرزی کردستان است.

در متون قدیمی مریوان را "مهروان" متشکل از دو واژه مهر و وان به معنی جایگاه مهر نوشته‌اند. نیز گفته اند چون دریاچه زریبار باتلاقی بوده و در نتیجه انواع مرغان آبی مهاجر در فصول مختلف به منطقه کوچ کرده اند و در زبان کردی به مرغابی مراوی گفته می شود لذا منطقه بنام مراویان (جای مرغابی) موسوم گردید که در نتیجه گذشت زمان به مریوان تغییر یافته است. آمده است عده‌ای از مراوانیان پس از شکست و انقراض حکومت اموی در بغداد گریخته و در این محل سکنی گزیدند. لذا این منطقه را مروانیان نام نهادند که بر اثر مرور زمان به مریوان تغییر یافته است.

از جاذبه های گردشگری این استان می توان به دریاچه زریوار، دشت بیلو، روستای کانی‌سانان، قلعه مریوان (قلعه ایمام)، پل تاریخی گاران، ارتفاعات چهل چشمه و ... اشاره کرد.

 

تورهای شامل این جاذبه