بندر بریس

1402/07/10


xx بازدید

مکان: بندر بِریس

شاخصه: بندری صیادی در نزدیکی کوه‌های مریخی

 

برای رفتن به بندر بریس باید به جنوب شرقی ایران بروید و در دومین استان پهناور کشور به‌دنبال آن باشید. باید در جست‌وجوی شهری باشید که تنها بندر اقیانوسی ایران در آن واقع  شده و همیشه آب و هوایی معتدل و بهاری دارد. سیستان و بلوچستان، این کهن دیار ایران زمین، یاقوتی ارزشمند به‌نام چابهار را در خود جای داده است. اگر به چابهار کرده باشید به‌خوبی می‌دانید که این شهر، بدون بندر بریس چیزی کم دارد. با نشستن روی صخره­‌های بلند بندر بریس در طلوع و غروب خورشید، نظاره­گر لنگرانداختن لنج‌­ها و کشتی­‌ها خواهید بود و خاطره‌­ای زیبا و به­‌یاد­ماندنی برای خود رقم خواهید زد.

 بریس روستایی کوچک و نوظهور در حاشیه‌ی زیبای دریای عمان است  و در 60 کیلومتری از مرکز چابهار قرار دارد. این بندر مکانی است برای صیادی و توقف کشتی و لنج‌­های بزرگ و کوچک که منظره‌ی پهلو گرفتن‌شان در این روستای بندری تصویر زمینه‌ی بسیاری از عکس‌های کارت پستالی گردش‌گران است.

بندر بریس در سرزمین مریخی‌­ها

برای رفتن به بندر بریس باید پا در جاده­ای بگذارید که روی زمین شما را به مریخ میبرد. کدام سفر را این‌گونه جذاب خواهید یافت که هم مقصد و هم مسیر سفر از شما دلبری کند. استان سیستان و بلوچستان از آن دست استان­‌هایی است که حتماً باید در برنامه‌ی سفر قرار گیرد. زیبایی­‌های این استان بی‌­نظیر است. زمانی‌که به بندر بریس می­‌رسید در شمال آن کوه­‌های مینیاتوریِ مریخی، چشمان شما را خیره خواهد کرد و در جنوب و غرب در زیبایی­‌های سواحل دریای عمان غرق خواهید شد. چگونه می‌­شود یک بندر بین مریخ و آب­‌های خروشان دریا در زمین قرار گیرد؟ آسمان آبی  چابهار، هوای دلپذیر و بهاری آن، صخره‌­های بلند، قایق و لنج­‌های ماهی‌گیری، کشتی و مرغ‌­های دریایی که بالای سر آن‌ها پرواز می­‌کنند همه و همه منظره‌­ای خاطره‌­انگیز را برای شما رقم خواهد زد. کافی است برای لحظاتی، بی­‌خیال و فارغ از دغدغه‌های روزمره، بر بلندای صخره‌­ای بروید و زندگی را به‌نظاره بنشینید.

بندر بریس، موج افشان به استقبال شما می­آید.

البته گمان نکنید در بندر بریس همیشه ساحلی آرام و خموش خواهید دید! آن زمان که دریا خروشان شود، با موج­‌هایش، به ساحل بندر تازیانه می­‌زند. گاهی اوقات، هنگام شب خشم خود را فرومی‌­نشاند. اما در هرصورت بریس زیبا، باشکوه و ستودنی است. از آن‌جا که بندر بریس در چابهار قرار دارد، هوای آن همیشه بهاری است.

 اگر در تابستان به چابهار بروید حداکثر دمای 36 درجه را تجربه خواهید کرد و اگر در زمستان باروبُنه سفر را ببندید با حداقل دمای 16 درجه مواجه خواهید شد. در این‌صورت در هر فصلی از سال می­‌توانید به این بندر زیبا، سفری لذت­‌بخش داشته باشید. فقط یک اما وجود دارد. از نیمه‌ی خرداد تا آخر مرداد در فصل تابستان، به‌دلیل طوفان­‌های استوایی، ساحل، آرامش همیشگی خود را نخواهد داشت. مواج بودن دریا در این روزها به‌حدی است که حتی شناورهای کوچک، دل به دریا نمی­‌زنند.

بندر بریس و جاذبه­‌های چابهار

وقتی به بندر بریس می‌­رسید، حتماً به‌سراغ صخره‌­های موج افشان نیز بروید. در این منطقه، صخره‌­هایی را خواهید دید که در طول عمرشان همیشه در برابر موج دریا ایستادگی کرده­‌اند؛ تا جایی‌که آب، درون­شان را سوراخ کرده است. وقتی دریا با تمام قدرت، موجش را به‌روی آن‌ها می­‌کوبد به سمت آسمان اوج می‌گیرد و موج افشان از شما پذیرایی می‌­کند.

تماشای بریس در تور چابهار

در تور چابهار، همسفر با کلوت به دیدن زیبایی­‌های شهر همیشه بهار ایران بروید. چه هدیه­‌ای ارزشمندتر از یک سفر لذت‌­بخش را می­‌توانید به کسانی که دوستشان دارید پیشکش کنید. با ما همراه شوید تا شگفت­‌انگیزترین هدیه­‌ها، تقدیم شما و عزیزانتان شود.