درباره ایران

درباره ی دیدنی ها و جاذبه های کشور ایران

سرزمین پارس
سرزمین پارس

کشور ایران در نیمکره ی شمالی و جنوب غرب قاره ی کهن، در منطقه ی خاورمیانه قرار گرفته است و بر اساس تقسیمات کشورهای سازمان ملل متحد در سال 2007، با مساحت 1648195 کیلومتر مربع، هجدهمین کشور پهناور جهان می باشد. 
این کشور با مجموع 5440 کیلومتر مرز خشکی در همسایگی جنوبی کشورهای ارمنستان، آذربایجان و ترکمنستان، در غرب افغانستان و پاکستان، و شرق عراق و ترکیه قرار دارد. به علاوه از طریق خلیج فارس در جنوب، با کشورهای کویت، عراق، عربستان سعودی، بحرین، عمان، قطر و امارات متحده عربی مرز آبی دارد. با احتساب کرانه های دریای خزر در شمال 7680 کیلومتر مرز آبی دارد.
ا

تاریخ ایران
تاریخ ایران

اسناد و مدارک نشان می دهند که فلات ایران از زمان های قدیم مسکون بوده است. آثار به دست آمده نشان می دهد که در کنار رودخانه ها و چشمه ها و همچنین در کنار کوه های زاگرس و تپه سیلک کاشان، تپه حصار اقوام ایرانی زندگی می کرده اند. 
آثار به دست آمده نشان می دهد که حدود دوازده هزار سال پیش، یعنی در دوران نوسنگی  بدون سفال، در تپه ی تاریخی چغاگلان در نزدیکی شهر مهران استان ایلام، یکی از اولین خاستگاه های کشاورزی جهان بوده است. به نظر می رسد که آب و هوای مساعد و وفور محصولات، حس ابتکار و نوجویی را در مردمان آن دوران زنده کرده است.

جغرافیای ایران
جغرافیای ایران

کوه ها محل سکونت یک دهم انسان ها هستند و یک پنجم سطح خشکی های زمین را می پوشانند و در 75 درصد کشورها وجود دارند. همه ی رودخانه های اصلی جهان از سرچشمه های کوهستانی تغذیه می شوند و بر همین اساس کوه ها تأمین کننده ی بیش از نیمی از آب تازه ی جهان هستند.

کوه ها بخش هایی از سطح زمین هستند که بر اثر عوامل طبیعی تغییر شکل یافته و از زمین های مجاور خود مرتفع‌ترند. کوه ها در طول دوران زمین-شناسی تشکیل شده، تکامل یافته و هم زمان تحت تأثیر فرسایش قرار گرفته‌اند. کوه¬ها در مقیاس وسیعی متنوع‌اند و از نظر جنس، ساختمان، سن و سایر مشخصات، با یکدیگر تفاوت دارند.

اقوام ایران
اقوام ایران

 

براساس نتایج مطالعات سازمان برنامه و بودجه در سال 1369، عشایر کوچنده ی کشور دارای قلمرو حدود 60 درصد از عرصه ی سرزمینی کشور هستند. درحال حاضر نیز زندگی عشایری مبتنی بر کوچ در بخش زیادی از مناطق و استای کشور جریان دارد؛ به طوری که بر اساس نتایج سومین سرشماری اجتماعی اقتصادی عشایر کوچنده در سال 1387، تعداد 1,186,398 نفر جمعیت عشایری در قالب 212,772 خانوار، 104 ایل و 552 طایفه مستقل و 19840 کوچکترین رده ایلی در 30 استان کشور استقرار دارند.

 

آب‌وهوای ایران
آب‌وهوای ایران

ایران از لحاظ آب و هوایی یکی از منحصربه‌فردترین کشورهای جهان ست. اختلاف دمای هوا در زمستان بین گرم‌ترین و سردترین نقطه، گاهی به بیش از ۵۰ درجه‌ی سانتی‌گراد می‌رسد.

آثار ملی ثبت‌شده در یونسکو
آثار ملی ثبت‌شده در یونسکو

فهرست میراث جهانی یونسکو در ایران شامل ۲۳ مکان است که شامل ۲۲ اثر میراث فرهنگی و 1 اثر میراث طبیعی است.

10 نقطه پر جاذبه طبیعت گردی در ایران
10 نقطه پر جاذبه طبیعت گردی در ایران