درجه‌ی سختی سفرها

1398/07/27


 

درجه‌بندی سختی سفرهای طبیعت‌گردی

سفرهای طبیعت‌گردی، متناسب با سطح توانایی جسمانی افراد مختلف به چهار گروه سبک، متوسط، سخت و سنگین تقسیم‌بندی می‌شوند. این تقسیم‌بندی، صرفاً به‌لحاظ سنجش و محک توانایی شخصی افراد برای شرکت در برنامه‌ی سفرهای طبیعت‌گردی ارائه شده است.

در این درجه‌بندی، عوامل مختلفی مثل مسافت طی‌شده، شیب مسیر، محل اقامت، ارتفاع و شرایط آب و هوایی در نظرگرفته شده است. خواهشمند است درجه‌بندی ذیل را که در دو بخش سفرهای طبیعت‌گردی و سفر در رودخانه‌های خروشان(رفتینگ) تدوین شده است، به‌دقت مطالعه فرمایید و درصورت داشتن هرگونه پرسش و ابهام، آن‌را با مسئولین برنامه و بخش فنی شرکت کلوت در میان بگذارید.

 

 سبک

برنامه‌هایی با درجه سختی سبک، مناسب افرادی با سلامت جسمانی متوسط بوده و دارای کم‌ترین فعالیت جسمانی و ورزشی است. این سفرها عموماً شامل مسیرهای پیاده‌روی کوتاه در نواحی هموار و در دامنه‌ها و ارتفاعات کم است.

 

متوسط ▲▲

 سطح آمادگی جسمانی موردنظر در این نوع، سفرها باید کیفیت بالایی داشته باشد. این سفرها مناسب کوه‌پیمایان و راه‌پیمایان بوده و شامل پیاده‌روی‌های نه چندان طولانی و حدود 2 تا 4 ساعت در روز و عبور از مسیرهایی با شیب کم است. همچنین آمادگی جهت اقامت در کمپ و چادر و استفاده از توالت صحرایی برای شرکت در این برنامه‌ها ضروری است.

 

 سخت▲▲▲

  این سفرها، مخصوص افرادی با آمادگی جسمانی بالا است که از تجربه‌ی قبلی کوه‌پیمایی در مسیرهای ناهموار در طولانی‌مدت برخوردار هستند. مدت زمان کوه‌پیمایی در این برنامه به‌طور متوسط 4 تا 7 ساعت در روز است و مسیرهای این گونه سفرها بیشتر در ارتفاعات بالا (حداکثر 4200 متر) واقع شده است. آمادگی جهت اقامت در کمپ ارتفاعات و استفاده از توالت صحرایی برای این برنامه‌ها ضروری است.

 سنگین ▲▲▲▲

این سفرها، مختص افرادی است که قبلاً تجربه‌ی حضور در برنامه‌های مجموعه‌ی آفتاب کلوت با درجه‌ی سخت را داشته‌اند و آمادگی بدنی آن‌ها برای حضور در تورهای کوه‌نوردی (روحی و جسمی) سنگین و صعود به ارتفاعات قابل قبول است. افراد حاضر در چنین تورهایی باید سابقه‌ی کوه‌نوردی در ارتفـاعات را داشته باشند و آمادگی آن‌ها به تایید سرپرست برنامه‌های کوه‌نوردی برسد. این برنامه‌ها معمولاً در ارتفاعات بالاتر از 4200 متر اجرا می‌گردد و مدت راه‌پیمایی در آن‌ها چندین ساعت در روز و در شرایط آب‌وهوایی متغیر و ناپایدار خواهد بود. آمادگی جسمانی بسیار بالا و تجربه اقامت در کمپ در ارتفاعات و استفاده از توالت صحرایی از شرایط حضور در این‌گونه برنامه‌ها است.

 

  

 فوق سنگین ▲▲▲▲▲

 این سفرها صرفاً مختص افرادی است که اولاً دارای آمادگی جسمانی بالایی بوده، دوماً درگذشته در برنامه‌های کلوت شرکت کرده  و خود را از نظر روحی و جسمی برای شرایط سنگین صعود، آماده کرده باشند. برای حضور در این برنامه‌ها، تایید تجربه و سابقه‌ی قبلی افراد در کوه‌نوردی و راه‌پیمایی در ارتفاعات بالا، توسط سرپرست برنامه، ضروری است.

 این نوع برنامه‌ها، معمولاً در ارتفاعات بالای 5200 متر و در مسیرهای نسبتاً ناهموار و سنگلاخی، گاه با شیب‌های تند و در شرایط آب‌و‌هوایی متغیر و ناپایدار انجام می‌شود. همچنین مسافت‌های طی‌شده در این‌دست سفرها طولانی وگاهی بالاتر از 8 تا 12 ساعت راه‌پیمایی و کوهنوردی در طول روز است که همراه آشنایی کامل با انواع تکنیک‌ها و ابزارهای ورزش کوهنوردی در معابر دشوار و صعود از یخچال و صخره در ارتفاعات بالای 5200 متر ضروری است.

در این برنامه نیز، تجربه‌ی قبلی، برخورداری از تجهیزات کوه‌نوردی و آمادگی برای اقامت در چادر در ارتفاعات بالا و در شرایط آب‌وهوایی نامساعد و هم‌چنین آمادگی استفاده از توالت صحرایی، ضروری است. در کشور ما ایران، چنین تجربیاتی در ارتفاعات بالای 3500 متر و در فصل زمستانرخ می‌دهد. اماغالب این تقسیم‌بندی‌ها در ارتفاعات هیمالیا تعریف می‌شود.

 

 

درجه‌بندی سفر  رفتینگ

 درجه 1: در این دسته‌بندی، مسیر رودخانه به‌راحتی قابل رویت است و فاقد هرگونه آبشار، چاله‌ی آبی و تنگه‌ای‌ست که باعث سرعت و جریان شدید آب شود، اینگونه مسیرها، همراه با موج‌های متلاطم و کم ارتفاع است.

درجه‌ 2: مسیر رودخانه در این رده‌بندی به‌راحتی رویت شده و فاقد هرگونه آبشار و چاله‌ی آبی و تنگه‌ای‌ست که موجب سرعت و جریان شدید آب شود. معمولاً در اینگونه مسیرها با وجود سنگ و صخره، داشتن مهارت لازم برای عبور از میان مناطق سنگی و صخره‌ای لازم و ضروری است.

درجه 3:  مسیر رودخانه در این دسته‌بندی دارای پیچ‌و‌خم است و رویت ادامه‌ی مسیر آسان نیست و  احتمال وجود آبشارهای کم‌ارتفاع، چاله‌های آبی کوچک و تنگه‌های عریضی که سرعت و جریان آب در آن‌ها تشدید می‌شود، وجود دارد. معمولاً در اینگونه مسیرها در بین راه  وجود سنگ و صخره عادی است. این نوع از درجه بندی (1 تا3) در سفرهای ماجرا جویانه‌ای که نیاز به کلاس‌های پیشرفته آموزشی ندارند قابل اجرا بوده و معمولاً نکات آموزشی در شروع فعالیت، توسط مجریان، آموزش داده می‌شود.

 درجه 4: در این درجه‌بندی، مسیر رودخانه پر از پیچ‌و‌خم است و ادامه‌ی مسیر به‌آسانی دیده نمی‌شود؛ آبشارهایی با ارتفاع متوسط، چاله‌های آبی و گرداب‌های متعدد و تنگه‌های کم‌عرض که باعث سرعت و جریان شدید آب می‌شود، در این مسیر به‌وفور وجود دارد. معمولاً در اینگونه مسیرها وجود سنگ و صخره‌های بزرگ در بین راه، عادی است. لزوم بهره‌گیری از کلاس‌های تخصصی و تکنیکی در این گروه از اهمیت بالایی برخوردار است.

درجه 5: مسیر رودخانه پر از پیچ‌و‌خم است و ادامه‌ی مسیر به‌راحتی دیده نمی‌شود؛ آبشارهایی با ارتفاع زیاد، چاله‌های آبی و گرداب‌های متعدد و تنگه‌های کم‌عرض که باعث سرعت و جریان بیش از حد آب می‌شود، از ویژگی‌های این مسیر است. معمولاً در اینگونه مسیرها، وجود سنگ و صخره‌های بزرگ در بین راه، اجتناب‌ناپذیر است. در این درجه از فعالیت‌های رفتینگ، خطراتی مانند  ریزش سنگ در تنگه‌ها، احتمال واژگونی قایق به‌دلیل سرعت زیاد آب و احتمال کُندی در امدادرسانی وجود دارد. بنابراین تبحر، تجربه و آموزش‌های تکنیکی، لازمه‌ی این نوع فعالیت است.

 

توجه: عوامل طبیعی - محیطی مانند برودت آب، سرعت باد و ریزش باران، می‌تواند در تمامی مراحل ذکرشده موثر است  و در نتیجه درجه‌ی سختی تغییر می‌کند.