کلوت

Aftab Kalout Eco Tour & Travel co

شهر كليبر

شهرستان کلیبر با وسعت 2072 کیلومتر مربع در 165 کیلومتری تبریز واقع شده و از سمت شمال با شهرستان خداآفرین، از سمت شرق با استان اردبیل، از سمت غرب با شهرستان ورزقان و از سمت جنوب با شهرستان اهر هم‌مرز است.
شهرستان کلیبر از نظر آب و هوا چهار فصل، دارای تابستان‌های معتدل، و زمستان‌های پربرف است. از لحاظ پستی و بلندی این شهرستان منطقه‌ای کوهستانی بوده و رشته کوه اصلی آن با نام قره‌داغ دارای قلل متعدد با ارتفاعات متفاوت است و کوه‌های جنگلی پوشیده از درخت دارد. بیشتر قلل این رشته کوه در دو شهر اهر و کلیبر واقع شده و قله هایی از جمله گشت‌سر (2940 متر)، قاضی بلاغ (2700 متر)، شیور (2652 متر)، سارپارق (2860 متر) و زینقالو (2900 متر) در این منطقه استقرار یافته‌اند.
با توجه به مراتع نسبتاً غنی با تنوع گیاهی بالا، محوریت سرمایه‌گذاری این شهرستان بر پایه کشاورزی (با مقادیر چشمگیری از محصولاتی مانند پنبه، زغال اخته و سماق)، دامداری، پرورش زنبور عسل و توسعه بخش گردشگری استوار است.سیاح نامی قرن چهارم ه.ق.، ابن‌حوقل که از منطقه کلیبر دیدن کرده و می‌نویسد: «سیاه‌کویه (قره داغ) کوهی بس بزرگ است و در سراسر آن باغ‌ها و گل‌ها و آبراهه‌ها و نیز فلاحان دیده می‌شوند، سرزمین پر برکت و حاصلخیز است چنان‌که میوه‌های آن هدر رود و خوردن آن رایگان است. در این ناحیه همیشه ابر است و آفتاب کمتر می‌تابد.»
این شهرستان دارای جاذبه های متعددی نیز هست که قلعه بابک، قلعه پیغام، مسجد جامع کلیبر، قصر آیینه‌لو (آینالو)، و تفرجگاه قلعه دره‌سی از جمله آنهاست.

طراحی سایت توسط کاسپید