کلوت

Aftab Kalout Eco Tour & Travel co

روستای دنگزلو

این روستا بیش از یک صد سال قدمت دارد و از توابع بخش پادنای علیا شهرستان سمیرم و در دامنه ارتفاعات نوول است این غار دارای تالارهای بزرگ و چند تالاب است که باید با قایق از آنها عبور کرد و یکی از منابع مهم آبی منطقه پادنا محسوب می‌شود. منطقه پادنا در شمال رشته کوه دنا دارای بافتی روستایی و عشایری است محل ییلاق طایفه فارسیمدان از ایل بزرگ قشقایی می‌باشد. مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری این روستا مشتمل بر چشم‌اندازهای طبیعی و تفرجگاه‌های کوهستانی است. تفرجگاه‌های حاشیة رودخانه لای سرخ، و چشمه تول، غار طبیعی دنگزلو، مراتع سرسبز و گسترده، باغات میوه، چشم‌انداز ارتفاعات و قله دنا، از جمله زیباترین جاذبه‌های طبیعی این روستا به شمار می‌روند. 


منطره درختان سرسبز حاشیه رودخانه و کوچه باغ‌های روستا همراه با استقرار پلکانی واحدهای مسکونی از دیگر جاذبه‌های طبیعی و کالبدی روستا است. موقعیت روستای یدنگزلو به گونه‌ای است، که یکی از مسیرهای زیبا و جذاب صعود به قله‌ی دنا از این روستا می‌گذرد. همچنین کوه حجال، که ارتفاع قلة آن 4260 متر است، در جنوب این روستا واقع شده است. مراسم شب یلدا، جشن چهارشنبه سوری، سیزده به در و مراسم عروسی، سورخوانی در جشن‌ها، بزرگداشت اعیاد ملی و مذهبی و نیز عزاداری در ماه محرم از آیین‌های مردم این روستاست. 
هَنْرِه هَنْرِه، هوشگله، چپی و کردی از گوشه‌های موسیقی لری است که توسط نوازندگان و خوانندگان بومی روستا اجرا می‌شود.  محفل خوانی و شاهنامه خوانی از سنت‌های ریشه‌دار عشایر لر مقیم این روستا است که همچنان جذابیت خود را حفظ کرده‌اند. پوشاک محلی مردم روستای دنگزلو را لباس‌های رایج در فرهنگ قوم لُر تشکیل می‌دهد. پوشاک مردان مشتمل بر شلوار بلند و گشاد سیاه رنگ، کلاه نمدی و چوخا است. زنان نیز از شلوار، کراس (پیراهن)، جلیقه، گلنجه، عرشقین گلونی و کفش استفاده می‌کنند. شلوار زنان از بالا گشاد و دارای کمر لبه‌دار است. لباس زنان روستا در رنگ‌های روشن و متنوع تهیه می‌شود. بافت انواع پوشاک پشمی و نخی به دست زنان و دختران روستایی رایج است. جوراب، دستکش، خورجین، شال گردن و پا پیچ از عمده‌ترین تولیدات صنایع دستی این روستاست. طراحی سایت توسط کاسپید