کلوت

Aftab Kalout Eco Tour & Travel co

روستای بیاضه

بیاضه به معنای سپیدی است. نامگذاری این روستا احتمالا به دلیل گستردگی توده های سیلیسی سفید رنگ در محدوده اطراف بوده است. بنا به سفرنامه ی ناصرخسرو، او هنگام عبور از مسیر نائین به طبس در روستای «پیاده» یا «بیاذه» توقف داشته و از قلعه ی کهن آن دیدن کرده است. در سفرنامه های سون هدین، آلفونس گابریل و مک گرگور نیز می توان توصیفات این روستا و قلعه را می توان دید.

دیدنی های بیاضه

در ورودی بیاضه ساختار جدید شهری در حال شکل گرفتن است و در قسمت شرقی ساختار قدیمی و قلعه معروف بیاضه قراردارد. آثاری همچون ارگ قدیمی که قابلیت اسکان 2500 نفر را در شرایط سخت و در هنگام ناامنی داشته است. ارگی که منسوب ساسانیان است و قلعه ای ساخته شده از خشت و گل و چوب. بنایی در 5 طبقه با راهرو و دهلیزهای پیچ در پیچ، اتاقک و اتاق هایی که کوزه های درون آن نشان از سکونت اهالی روستا در دوران معاصر است. دژی با تمام امکانات لازم از قبیل آسیاب های دستی، چاهها و کانالهای داخلی، برج و باروهای مستحکم و پله های خشت و گلی که تا بالاترین قسمت های برج های قلعه ادامه دارند و خندقی به عمق 7 تا 13 و عرض حدود 10 متر با در چوبی بزرگ که هنوز هم امنیت قلعه را تأمین می کند. گفته می شود هریک از نوعروسان بیاضه اتاقی در قلعه را  پشت قباله ی خود دارند.

به اعتقاد و باور اهالی این قلعه زمانی پایگاه پیروان حسن صباح در دوران اسماعیلیه بوده است. و در اسناد تاریخی آمده است که در هجوم نایب حسین کاشی و قشون او به صفحات کویر در سالهای ۱۳۲۸- ۱۳۲۷ هجری قمری تمام قلاع منطقه از نائین تا طبس سقوط کرد ولی مهاجمان با وجود به توپ بستن این قلعه از تسخیر آن عاجز ماندند.

این قلعه در کنار آثار باستانی چون بازار زرگرها، مسجد جامع، حسینیه قدیمی و همچنین وجود درخت زیتونی با قدمت هشتصد ساله از جاذبه های خاص این روستا به شمارمی آید.
طراحی سایت توسط کاسپید