کلوت

Aftab Kalout Eco Tour & Travel co

دریاچه اوان

"دریاچه اوان" از زیباترین مناظر طبیعی منطقه به‌شمار می‌آید که این دریاچه در حلقه چهار روستای اوان، دربن، زوار دشت و زرآباد و در ارتفاع یک هزار و ‪ ۸۰۰‬متری از سطح دریا واقع شده است. این دریاچه به شکل حفره‌ای است که عمیق‌ترین بخش آن با عمق هفت و نیم متر در جنوب شرقی آن واقع شده است. این دریاچه با بیش‌از ‪ ۷۰‬هزار مترمربع مساحت از هیچ رودخانه‌ای آب دریافت نمی‌کند،بلکه آب آن از طریق چشمه‌های کف دریاچه و نزولات آسمانی تامین می‌شود و قلیان دایمی آن باعث صافی و زلالی آب دریاچه شده است.

از سرریز آب دریاچه نیز رود کوچکی ایجاد می‌شود که آب آن مورد استفاده کشاورزان روستاهای "کوشک" و "آیین" است. درتابستان این دریاچه محل ماهیگیری، آب تنی و قایق‌سواری ودر پاییز مامن پرندگان مهاجر مانند "قو" "غاز" و "مرغابی" است و در زمستان نیز با توجه به سرمای هوا و یخ زدن سطح آن، دریاچه قابلیت ورزشهای زمستانی مانند اسکی و اسکیت را دارد. این دریاچه تاثیر مطلوبی در محیط پیرامونی خود داشته و باعث شده تا در حاشیه آن گونه‌های گیاهی ازجمله خانواده گرامینه و لگومینیوزه، گون، کنگر، شیرین بیان و همچنین نی‌بن، خوشاب و چنگال‌آبی از گیاهان شناور دریاچه رشد کند.

حیات وحش این آبخیز شامل کل، بز، پلنگ، خرس قهوه‌ای، روباه، شغال، گرگ، گراز، عقاب، فاخته، دارکوب، شنگ، گربه وحشی، دال، دلیچه، شاهین، جغد، سبز قبا، زاغی، انواع گنجشک سانان، قورباغه، لاک پشت و خرچنگ است و متاسفانه نسل بز و کل به علت شکار بی‌رویه و تخریب زیستگاه آنان کاهش چشمگیری یافته است. همچنین این دریاچه زیستگاه انواع آبزیان ازجمله "قزل‌آلای رنگین"، "کپور" و "اردک ماهی" می‌باشد.
طراحی سایت توسط کاسپید