کلوت

Aftab Kalout Eco Tour & Travel co

جزیره قشم

ایرانیان در روزگار قبل از اسلام جزیره قشم را، بنوکاوان ، ابن کاوان ، برخت، ابرکافان و لافت می گفتند؛ ‌ولی به تدریج این اسامی به فراموشی گرایید و نام های کشو و قشم متداول گشت. جزیره قشم را به خاطر طول زیاد آن جزیره (الطویله) نیز نامیده اند.
جزیره قشم بزرگ ترین جزیره ایران است که در شمال غربی تنگه هرمز قرار دارد. طول آن 115 کیلومتر و عرض آن از 10 تا 35 کیلومتر متغیر است. شهر قشم ـ مرکز این جزیره ـ در شمال شرقی جزیره قشم واقع شده و وسعت آن 3 کیلومتر مربع و ارتفاع آن از سطح دریا 10 متر است. بندر عباس با 12 مایل فاصله، نزدیک ترین شهر به جزیره قشم است. جزیره قشم تا تهران 1353 کیلومترفاصله دارد که 12 مایل آن راه آبی و بقیه از طریق خشکی است. یک فصل گرم و مرطوب و طولانی و یک فصل کوتاه و معتدل، از ویزگی های آب و هوایی جزیره قشم است. معماری سنتی سازگار با شرایط اقلیمی و بادگیر های بلند و قدیمی خانه های مسکونی آن، نمای اصلی شهر را به وجود آورده اند. صخره های سواحل بندر قشم که محل تجمع خرچنگ های دریایی اند، ‌از نقاط بسیار دیدنی آن بشمار می روند (معمولاً بعد از ظهر ها خرچنگ ها به سواحل بندر قشم پناه می آورند). یکی از نقاط بسیار دیدنی جزیره، ‌جنگل های حرا است که بین شمال جزیره تا بندر خمیر را فراگرفته  منظره بسیار جالبی را در میان دریا پدید آورده است.
جنگل های حرا در بین بندر خمیر و در اطراف جزیره قشم در سطح وسیعی پراکنده شده اند که بخشی از آن (حدود 3500 هکتار) در محدوده قشم قرار گرفته است.  نام علمی درختان جنگل های حرا به افتخار دانشمند مشهور ایران – ابو علی سینا – که آن را حرا نامیده است، نامگذاری شده است.طراحی سایت توسط کاسپید