کلوت

Aftab Kalout Eco Tour & Travel co

اورامان (هوارامان)

  اورامان یا به زبان کردی، هه ورامان، ناحیه ای وسیع و کوهستانی در جنوب کردستان است. واژه اورامان یا اورامن نوعی خوانندگی وگویندگی به زبان پهلوی و نیز نام دهی به نام اورامه است که این گونه خوانندگی در آن رایج بوده است. اورتن، یکی از سروده های دین زرتشتی نیز، ریشه این واژه دانسته شده است. آثار آتشکده های ساسانی، سنگ نوشته کوه زینانه و کتیبه ای به خط میخی و با قدمتی حدود هزاره دوم پیش از میلاد، بیانگر قدمت حیات اجتماعی در این دیار است.
اورامان دارای فرهنگی کهن است که به علت موقعیت سخت اقلیمی و دسترسی های دشوار، تقریباً دست نخورده باقی مانده است. شادابی، اصالت و مضامین عمیق و عرفانی در موسیقی و رقص کردی، این دو عنصر جدایی ناپذیر جشن ها و آیین ها، ریشه در باورهای تاریخی، قومی و مذهبی کردها دارد. دف، شمشال، نی، دهل و… از سازهایی هستند که در موسیقی کردی نواخته می شوند.
ده ها آبادی، با بافت پلکانی و معماری خاص خشکه چینی یا وشکه چین، بر دامنه های سرسبز اورامان غنوده اند. سقف خانه ها با تیر پوشیده و داخل آن ها با خاکی سفید، گل اندود می شود. مراسم باستانی پیر شالیار در اورامان تخت و جوشش خروشان چشمه بل در نزدیکی هجیج، از جلوه های دیدنی این دیار هستند.طراحی سایت توسط کاسپید