کلوت

Aftab Kalout Eco Tour & Travel co

ارگ قورتان

هرچند براساس متون کهن و بررسی باستان‌شناسان، از پیدایش روستای تاریخی «قورتان» تاریخچه‌ی درست و دقیقی در دست نیست، اما به گواه نام‌ها و محل‌هایی که در این روستا وجود دارند، قدمت آن به سال‌های 421 تا 439 میلادی، یعنی زمان حکومت بهرام پنجم (بهرام گور فرزند یزدگرد اول) برمی‌گردد، حتا سنگ قبرهای گورستان باستانی آن نیز به دوره‌های تاریخی پیش از اسلام مربوط می‌شود و در نوشته‌های «ابن حوقل» ـ از جغرافی‌دانان قرن چهارم هجری قمری ـ نیز نام ارگ (قلعه) این روستا به‌چشم می‌خورد. براساس نوشته‌های کهن نیز «قورتان» در دوره‌ی حکومت سلسله‌های دیلمیان و سلجوقیان، انبار مهمات و قلعه‌ای دفاعی برای مردم بوده است.


ارگ یا قلعه تاریخی روستای فورتان که در فاصله 110 کیلومتری جنوب شرقی اصفهان قرار دارد، در حدود 1100 سال پیش ساخته شده است. این قلعه تاریخی 5 هکتار وسعت دارد و در ساخت آن از خشت و گل استفاده شده است. باروهای شمالی و جنوبی آن تقریباً 250 متر طول دارد. تعداد برج­های دیده­بانی آن 14 عدد بوده ات که یکی از آنها و قسمتی از حصار قلعه بر اثر طغیان و منحرف شدن مسیر زاینده­رود تخریب شده است.


این ارگ، دو دروازه شمالی و جنوبی دارد و ابنیه تاریخی متعددی را در خو جای داده است، که از جمله مهم­ترین آن­ها می­توان به 3 مسجد، یک حمام، دو قلعه خان نشین و بازار اشاره کرد. در بازار ارگ، کارونسرا، آسیاب و مغازه­های نجاری و قصابی و سلمانی وجود داشته،که امروزه آثار آن­ها بجا مانده است. قسمتی از آب رودخانه زاینده­ رود از ضلع جنوبی خارج می­شده و مجدداً به رودخانه زاینده ­رود می­پیوسته است.
طراحی سایت توسط کاسپید