چشمه گل فشان

1398/09/25


xx بازدید

مکان: چشمه‌ی گل فشان چابهار

شاخصه: چشمه‌های طبیعی گل در چابهار

 

چشمه گل فشان را می­توانید در حدود 100 کیلومتری شهرستان چابهار، در استان سیستان و بلوچستان واقع در جنوب شرقی کشور ایران به عنوان جاذبه­ای تماشایی در صنعت گردشگری ببیند. شما چشمه گل فشان یا کوههای گل افشان را، مشاهده می­کنید که با پرتاب گل و لای سرد از وسط تپه به دامنه آن، انگار به پخش نمایشی جذاب از پرتاب فواره­های آتش از کوههای آتشفشانی می­پردازد. باید بدانید که پدیده شگفت­انگیز و حیرت­آور چشمه گل فشان، در زمین شناسی، فقط از دیدگاه زیبایی قابل عرضه نیست و از جنبه­های درمان و دارویی نیز کاربرد فراوانی دارد. از گل­های چشمه گل فشان، برای درمان کمردرد، درد­های مربوط به مفاصل، ناراحتی­های انقباض عروق، درمان تنگی عضلات و همچنین معالجه عارضه­های پوستی استفاده می­گردد. در بررسی از حادثه زیبای چشمه گل فشان، با ما همراه  باشید.

 

معمای پیچیده چشمه گل فشان

 

پدیده گل فشان را در 95 کیلومتری غرب بندر کنارک، در زمینی وسیع و مسطح واقع در دشت کهیر در مجاورت روستای تنگ خواهید دید. در مورد معمای وجود چشمه گل فشان، اعتقاداتی خاص وجود دارد. نظیر اینکه مردم محلی سیستان و بلوچستان بر این نظریه هستند که پدیده چشمه گل فشان، با اوضاع مد یا بالا آمدن آب دریا، به ویژه در ایام گرم سال ارتباط دارد. همچنین آن را به نام ناپگ یا ناف زمین و یا  ناف دریا می­نامند. بهتر است بدانید فشاری که از مخازن انباشته از نفت و گاز در زیرزمین وجود دارد، در خروج گل و لای از چشمه گل فشان مؤثر می­باشد. در این رابطه می­توانید، عملیات زمین لرزه­ای را نیز در خروج گل­های پرتاپی از اعماق زمین به خارج از آن تأثیر گذار بدانید. راستی ناگفته نماند که گاهی اوقات در هر بار پرتاب گل و لای، صدایی به مانند شلیک از یک تفنگ همراه با لرزشی محسوس در خاک احساس می­شود. البته پدیده نادر و اعجاب انگیز چشمه گل فشان، به صورت متناوب در هر 10 تا 15 دقیقه تکرار می شود.

 

شناختی بیشتر از کوه گل افشان

 

 کوه گل افشان چابهار با داشتن شکل مخروطی خود، در بلندای تقریبی 100 متری در بیابانی واقع است که بر اثر فعالیت­های این پدیده تشکیل شده است. صعود از کوه گل افشان جهت افراد سالم در زمانی که با بارندگی روبرو نباشید، احتمالاً آنچنان سخت به نظر نمی­آید. در اوج قله کوه، شما با گودالی مملو از گل مواجه خواهید شد که دارای عمقی برابر نیم متر و دهانه آن به قطر کمتر از یک متر می­باشد. تپه مورد نظر نیز، بر اثر فعالیت­های همین چشمه گل فشان پدید آمده است. البته شما در نزدیکی تپه چشمه گل فشان تنگ، دو تپه دیگر نیز مشاهده خواهید کرد که زمانی آنها نیز دارای فعالیت گل فشانی یا به گفته مردم چابهار گل پاشانی بوده­اند. همچنین با توجه به تأثیر چشمه گل فشان استان سیستان و بلوچستان، در وضعیت اقتصادی مردم محلی جهت جذب گردشگر به این مکان اقدامات رفاهی نیز انجام گرفته است. این امکانات شامل ساخته شدن جاده آسفالته، توقفگاه دارای سایبان، فروشگاه مواد خوشمزه خوراکی و همچنین تهیه مخازن آب آشامیدنی می­باشد. همینطور آگاه باشید که تعداد چشمه های گل فشان جهان را در 800  چشمه گل فشان، می­توان شمرد که بیشتر از نیمی از آنان در منطقه دو ساحل دریای خزر و دریای عمان جا خوش نموده­اند.

 

همسفر با کلوت در تور چابهار

 

در همسفری با شرکت طبیعت گردی آفتاب کلوت، به چابهار در استان سیستان و بلوچستان سفر کنید تا از پدیده­های شگرف جاذبه گردشگری در این نقاط لذت ببرید. همچنین بدانید که از گل عاری از مواد سمی این پدیده، برای تهیه کوزه، صنایع سفالی و اسباب بازی­های کودکانه نیز استفاده می­کنند. در همراهی با تیم متخصص در گردشگری آفتاب کلوت، به دیدن چشمه گل افشان بروید و با ظاهری خاک آلوده ناشی از گل­های آکنده از مواد معدنی و آلی از تپه گل افشانی آن، پایین آمده و لذت سفر را دوچندان بسازید.

   

تورهای شامل این جاذبه